24 günde yüzde 10’u aştı: Dolarda yükseliş sürer mi?

Uzun vakittir dar bir bantta hareket eden dolar, yine en çok konuşulan mevzular listesinde tepeye çıktı. Bir yandan raflardaki fiyat artışı sürerken başka yandan vatandaşlar yaşanan hayat pahalılığının nerede duracağını tasa içinde izliyor. Sineması biraz geri saralım; o denli çok değil geçen eylül ayına kadar… Piyasalarda faiz indirimlerinin yılın son aylarında olacağına yönelik bir görüş birliği vardı. Bu, piyasaların istediği ya da umduğu değil yapılan açıklamalardan ortaya çıkan bir beklentiydi. Eylül ayına gelindiğinde ‘sürpriz’ bir formda faiz indirim kararı geldi ve 4 ayda toplam 500 baz puanlık indirimle siyaset faizi (1 haftalık repo) yüzde 14’e çekildi.

ENFLASYONA YENİLMEK İSTEMİYORLAR

24 Eylül’deki faiz indiriminden evvel 8.76 TL’den süreç gören dolar, 20 Aralık tarihine gelindiğinde 18.36 TL’ye kadar çıktı. Elinde Türk Lirası tutanların büyük kısmının dövize yönelme uğraşının önüne geçmek için Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) eseri devreye alındı. Bu adımla dolar tarihi doruğundan süratle geri çekildi ve mayıs ayı başına kadar 13.15- 14.90 TL bandında hareket etti. Lakin mayıs ayının birinci haftasından itibaren dolarda istikamet tekrar üst döndü ve geride bıraktığımız hafta tekrar 16.50 TL hududuna dayandı. KKM’deki getirilerin enflasyonun altında kalması aslında getirilerin kurdaki artış kadar olması bu esere olan ilgiyi bir ölçü azalttı. Tasarrufl arını enflasyona karşı korumak isteyenlere yönelik geçen çıkarılması beklenen tahvil/mevduat eserindeki ‘rötar’ da üst istikametli baskı yarattı.

TEK UMUT, TURİZM GELİRİ

Dünya’dan Ufuk Korcan’ın haberine nazaran; dışarıda artan emtia fiyatları, şahinleşen ABD Merkez Bankası (Fed), devam eden Rusya-Ukrayna savaşının yanında içeride negatif gerçek faiz ortamında enflasyonun düşeceğine olan inancın zayıflığı dövize talebi canlı tutuyor. Pekala kurlarda tansiyon nasıl düşecek? Enflasyonun düşeceğine inananların sayısını ‘çoğunluk’ yapacak somut adımları içeren bir beklenti idaresinin yapılması gerektiği görüşü hakim. Bu içeride yapılması gerekenler listesinin birinci sırasındaki husus. Ayrıyeten müdahale etme gücümüzün olmadığı global emtia fiyatlarındaki artışın da durması gerekiyor. En kıymetli iki unsur için kısa vadede bir tahlil üretilmesi sıkıntı. Münasebetiyle kurlar üzerindeki baskının bir müddet daha devam edeceği düşünülüyor. O denli ki kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s mart ayında yüzde 35 olarak kestirim ettiği 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 52.1’e yükseltirken Merkez Bankası Beklenti Anketi’nden bu sayı yüzde 57.92’ye çıktı. Geldiğimiz noktada tek umut kaynağı, yaklaşan yaz aylarında artması beklenen turizm gelirleri…

BORSADA YÜKSELİŞİN DEVAMI İÇİN 2.460 PUAN AŞILMALI

Kurdaki artışla tarafını yine üst çeviren BİST 100 Endeksi’nde 2.408 dayanağının altına sarkılmasıyla oluşan risk 2.354 takviyesinde tutunulmasıyla şimdilik ortadan kalktı. Fakat endeks 22 Nisan 2022 tarihinde kısa vadeli aşağı taraflı bir trend başlattı. Gerçek bir rahatlamadan bahsedilebilmesi için öncelikle bu trend çizgisinin üst tarafı geçilmesi kaide. Bunun için ise 2.440- 2.460 puan bandının üzerine hacimli çıkılması ve bu aralık üzerinde hacimli kapanışlar görülmesi gerekiyor. Bu gerçekleşirse birinci etapta 2.480-2.500 puan düzeyleri hedefl enebilir. Aşağı taraflı hareketlerde ise 2.408 puanın altına gelinmesi durumunda dikkatli olmakta yarar var.

DÖVİZ HESAPLARINDA ÇÖZÜLME FREN YAPTI

KKM ile birlikte bankalardaki Döviz Tevdiat Hesapları’nda (DTH) yaşanan çözülme son haftalarda sürat kesti. KKM’nin açıklandığı 20 Aralık tarihinde 237 milyar dolar olan DTH büyüklüğü 29 Nisan’a gelindiğinde 213.7 milyar dolara inmişti. Yani döviz hesaplarından yaklaşık 25 milyar dolara yakın bir çözülme yaşanmıştı. Fakat mayıs ayı ile birlikte döviz hesaplarında 3 haftada 718 milyon dolarlık bir artış yaşandı. Son 5 haftada ferdî yerli yatırımcıların hesaplarındaki en büyük artış 686 milyon dolar ile 20 Mayıs haftasında gerçekleşti. 13 Mayıs haftasında kurlarda yaşanan üst taraflı hareketi satış fırsatı olarak kıymetlendiren yerli yatırımcılar, geçen hafta tekrar alıma geçtikleri görülüyor.

DOLARDA 15.07 TL DÜZEYİ KRİTİK

Dolar/TL paritesinde 3 Ocak 2022 tarihinde 12.75 TL düzeyinden başlayan yükseliş trendi üzerinde seyir sürüyor. O tarihten beri bu trendin takviye noktası tekraren test edilmesine rağmen şu ana kadar altına gelinmedi. Bu, paritenin bu trend çizgisi üzerinde kalma isteğini gösteren en temel etken. Önümüzdeki hafta için ise bu trendin takviye noktası 15.07 TL düzeyine denk geliyor. Bunun yanında daha evvel direnç düzeyi olarak çalışan 15.73 TL düzeyinin de artık takviye noktası olarak çalışması dikkat cazip. Yani paritede aşağı taraflı bir rahatlamadan bahsedilebilmesi için öncelikle bu düzeylerin altına gelinmesi kaide. Bilhassa 15.07 TL düzeyinin altına gelinmesi paritede 13.27 TL düzeyine kadar bir geri çekilme hareketini beraberinde getirebilir. Burası aslında 06 Eylül 2021 tarihinde başlayan ana trendin de takviye noktası pozisyonunda. Bunun yanında olumsuz senaryoda 15.73 TL düzeyinin üzerinde kalınması birinci basamakta 17.07 TL düzeylerine kadar bir yükseliş riskini beraberinde getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.