ABD iktisadı resesyona girdi! Biden’dan birinci açıklama!

Biden, Senatonun üzerinde anlaştığı enflasyonu düşürmeye yönelik yasa tasarısına ait Beyaz Saray’da açıklamalarda bulundu.

Söz konusu tasarıda sıhhat yardımı, vergi ve iklim düzenlemelerinin yer aldığını belirten Biden, “Bu tasarı, iklim değişikliğinin ele alınması ve güç güvenliğimizin artırılması konusunda tarihimizdeki en kıymetli yasa olacak.” dedi.

RESESYON YORUMU

Biden, Ticaret Bakanlığının bugün açıkladığı datalarda ülke iktisadının, bu yılın birinci çeyreğinin akabinde ikinci çeyrekte de beklentilerin bilakis yüzde 0,9 daralarak teknik olarak resesyona girmesine ait de değerlendirmelerde bulundu.

Fed Lideri Jerome Powell ve bankacılık bölümündeki birtakım kıymetli isimlerin ülkenin resesyonda olmadığını söylediğine işaret eden Biden, “İstihdam oranında rekor kırıyoruz. İşsizlik yüzde 3,6 düzeyinde. Ben lider olduğumdan bu yana 9 milyon istihdam sağladık. ABD’ye yapılan yatırımlar da rekor düzeyde.” ifadesini kullandı.

Çip ve elektrikli araç kesimine büyük firmaların trilyonlarca dolar yatırım açıkladığını vurgulayan Biden, “Tüm bu datalara bakıldığında, bana resesyondaymışız üzere gelmiyor.” diye konuştu.

ABD İKTİSADI RESMEN RESESYANA GİRDİ

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran devrine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran GSYH, yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,9 azaldı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin bilakis küçülme gösteren ABD iktisadının, yüzde 0,5 büyümesi öngörülüyordu.

Ülke iktisadı yılın birinci çeyreğinde de yüzde 1,6 küçülmüştü. Böylelikle ABD iktisadı, iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, makroekonomide klâsik olarak gerçek gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) iki yahut daha fazla çeyrek yıllık dönemde art geriye negatif büyüme göstermesi durumudur. Yani kısaca iktisatta sakinlik olarak da isimlendirilebilir. Üst üste iki çeyrek negatif büyüme kaydeden ülke resesyona yani ekonomik sakinliğe girmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.