ABD: Türkiye’nin Suriye’ye operasyonu bölgesel istikrarı zayıflatır

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Türkiye’nin Suriye’de yapacağı bir askeri harekatın bölgesel istikrarı daha da zedeleyeceğini belirterek, Ankara’dan Ekim 2019’daki ortak bildiriye uymasını beklediklerini söyledi.

Sputnik’in haberine nazaran, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası Suriye’nin kuzeyine askeri harekat düzenleneceği açıklamasın hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu türlü bir harekatın bölgesel istikrarı daha da fazla zedeleyeceğini söyleyen Price, “Suriye’nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlere ve bilhassa buradaki sivil nüfus üzerindeki tesirine ait raporlar ve tartışmalar konusunda derin tasa duyuyoruz” dedi.

Türkiye’nin güvenlik telaşlarını bildiklerini söz eden Price, “Ancak rastgele bir operasyon, bölgesel istikrarı daha da zayıflatacak, ABD güçlerini ve koalisyonun IŞİD’le çabayı riske atacak” diye konuştu.

Türkiye’den Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyonlarını durdurması dahil Ekim 2019’daki ortak bildiriye uymasını beklediklerini söyleyen Price, “Herhangi bir gerginliği tırmandırmayı kınıyoruz. Mevcut ateşkes çizgilerinin sürdürülmesini destekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.