ABD’de elektronik sigara üreticisi Juul, tazminat ödeyecek

ABD’de elektronik sigara üreticisi Juul, 440 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Connecticut Başsavcısı William Tong, 33 eyalet ismine yaptığı açıklamada, Juul firması ile varılan mutabakat gereği 6 ila 10 yıllık bir müddet içinde 438,5 milyon dolar tazminat ödemeyi “prensipte” kabul ettiğini belirtti.

Anlaşmanın ayrıyeten Juul’un eserlerini pazarlamada birçok sınırlamayı da içerdiği ve gelecek haftalarda ilgili eyaletlerde onaylandıktan sonra resmen mutlaklık kazanacağı tabir edildi.

Söz konusu tazminat ölçüsünün, Juul’un geçen sene ABD’de yaptığı 1,9 milyar dolarlık satışın yaklaşık yüzde 25’ine tekabül ettiğine dikkat çekiliyor.

Özellikle 21 yaş altı gençleri amaç alarak nikotin bağımlılığına neden olduğu gerekçesiyle Juul elektronik sigara üreticisi hakkında öbür 9 eyalet ve yüzlerce tüketici tarafından açılmış tazminat davaları hala devam ediyor.

Juul’un piyasaya çıktığı 2015’ten sonra gençler ortasında elektronik sigara kullanımı süratle artmış, ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), gençler ortasındaki nikotin bağımlılığı riski için “salgın” ilan etmişti.

FDA, evvel Ocak 2020’de meyve, şeker, nane ve tatlı aromalı tüm elektronik sigaraların üretim ve satışlarının yasaklandığını duyurmuş, bu yıl 23 Haziran’da da gençlerde nikotin bağımlılığına neden olduğu gerekçesiyle Juul’un bütün eserlerinin raflardan kaldırılmasını istemişti.

ABD hükümeti datalarına nazaran, ülkedeki her 4 lise öğrencisinden birinin yasak olmasına karşın elektronik sigara kullandığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.