ABN AMRO Uyardı: Altın Fiyatları Bu Seviyelere Düşebilir!

ABN AMRO bankası, altının halihazırda yılbaşından bugüne %10 yükseldiğini belirtiyor. Bununla birlikte altın fiyatları için rallinin hızının kesilme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Altın fiyatları için rallinin sonuna mı geldik?

ABN AMRO’nun kıdemli ekonomisti Georgette Boele, Cuma günü yayınladığı bir notta, altının muhteşem rallisinin fiyatları bu yıl gidebileceği yere kadar götürdüğünü kaydediyor. Buradan hareketle Boele, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu yıl altın fiyatları ABD doları karşısında %10’dan fazla yükseldi. Daha zayıf bir dolar ve Fed’in faiz artırım döngüsünün yakında sona ereceğine dair beklentiler, altının gücünün arkasındaki ana nedenler. Ekonomik görünüm, enflasyon ve jeopolitik gerginliklere ilişkin endişeler de buna yardımcı oldu. Mevcut seviyelerden yukarı yönlü hareketin sınırlı olduğunu düşünüyoruz.

Altın bu seviyelere gerileme riski taşıyor!

Georgette Boele, Haziran Comex fiyatlarının en son ons başına 2.018,70 dolardan işlem görmesiyle, altının yükseliş trendine devam etmeden önce 1.900-1.950 dolar aralığına gerileme riski taşıdığına dikkat çekiyor. Çünkü, büyük ihtimalle Federal Reserve, faiz indirimlerini piyasaların beklediği kadar erken yapmayacak. Dolayısıyla bu da altının yukarı yönlü hareketini sınırlandırıyor. Bu bağlamda Boele, şunları söylüyor:

Piyasalar Fed’in faiz indirimlerinin 3. çeyrekte başlamasını bekliyor. Bu da altın fiyatlarına yansıyor. Biz faiz indirimlerinin daha geç gelmesini bekliyoruz. Ayrıca, gevşemenin ancak bu yılın sonunda başlayacağını öngörüyoruz.

Altın fiyatları 2024 yılında ivme kazanacak

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın için en büyük baskı unsuru Güçlü dolar. Boele’e göre, ABD doları da önümüzdeki birkaç ay içinde altın üzerinde baskı yaratacak. Çünkü piyasalar Fed’in faiz indirimlerini daha sonraki bir dönem için yeniden fiyatlandırdıkça doların yükselmesi muhtemel. Ancak Boele, genel yükseliş eğiliminin kalıcı olduğunu söylüyor. Ayrıca, Fed, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın para politikalarını gevşetmeye başlamasıyla birlikte altın fiyatlarının 2024 yılında ivme kazanacağını belirtiyor. Boele, bu konudaki görüşlerini ise şu şekilde ifade ediyor:

Fed, ECB ve BoE’nin para politikalarını gevşetmesi, USD/EUR/GBP ile altın (sıfır faizli varlık) arasındaki kur farklarının daralması nedeniyle 2024 yılında altın fiyatları için olumlu olacaktır. Bu para birimleri lehine önemli bir fark kalmaya devam edecek. Bu yüzden, etkinin faiz oranlarının çok daha düşük olduğu dönemden daha az güçlü olması muhtemel.

ABN AMRO’nun güncel altın tahminine göre fiyatlar 2023’te 2.000 dolar, 2024’te ise 2.200 dolar olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir