Akkuyu Nükleer’de Türk şirket ile devam kararı

Akkuyu Nükleer Güç (ANG) Santrali’nde, Türk şirket ile devam etme kararı alındı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, iki şirket ortasındaki muahedeyi onayladı.

Şirketin 30 Temmuz’da üç Rus ortak tarafından kurulan TSM Güç isimli şirketle devam edeceği tabir edilmiş husus yerli ortağın itirazı üzerine iki ülke ortasında en üst seviyede görüşmelere taşınmıştı. Son olarak varılan uzlaşma ile Rus ve Türk şirket ortasında müzakereler devam ederken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ikili ortasındaki muahedeye onay verdiği tabir edildi.

SÖZLEŞMEYE TARAF OLAN ŞİRKETLER HANGİLERİ?

Sözleşmede Proje Şirketi olarak anılan firma, bugün Akkuyu Nükleer A.Ş. olarak anılan şirket. Yaklaşık 7,2 milyar TL sermayeye sahip şirketin 5 Rus hissedarı var.

Akkuyu Nükleer AŞ internet sitesindeki bilgilere nazaran şirketin bugünkü hissedarları Rusya Federasyonu Hükümetinin ilgili kararnamesiyle yetkilendirilen şirketlerden oluşuyor.

Şirketin açıklamasına nazaran IC İçtaş İnşaat, Akkuyu Nükleer AŞ ile direkt hiçbir kontratın tarafı değil. Mutabakat Rus Titan-2 şirketiyle birlikte kurulmuş olan Titan 2 IC İçtaş A.Ş ve Akkuyu Nükleer AŞ. ortasında imzalandı.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen birinci NGS projesi olarak tanımlanıyor. Rosatom Devlet Kuruluşu’nun projedeki hissesi yüzde 99.2.

Projenin toplam maliyeti, yaklaşık 20 milyar doları düzeyinde. İki hafta evvel dördüncü reaktör ünitesinin temeli atılan nükleer tesisin, 4 bin 800 megavatlık kapasiteye sahip olması amaçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.