Avro Bölgesi’nde enflasyon tarihi dorukta

Avro Bölgesi’nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, güç ve besin maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle haziranda yüzde 8,6’ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek düzeye ulaştı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi’nin haziran ayına ait enflasyon öncü datalarını yayımladı.

Buna nazaran, Avro Bölgesi’nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 8,6’a yükseldi. Enflasyona ait beklenti haziranda yüzde 8,4’e yükselmesi istikametindeydi.

Avro Bölgesi’nde enflasyon, haziranda aylık bazda ise yüzde 0,8’e ulaştı.

Haziranda enflasyonun ana itici gücü, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle keskin halde yükselen güç ve besin fiyatları oldu.

Avro Bölgesi’nde haziran ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 41,9 ile güçte gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 8,9 ile besin, alkol ve tütün eserleri, yüzde 4,3 ile güç dışı sanayi eserleri ve yüzde 3,4 ile hizmetler izledi.

Enflasyon, haziran ayında Fransa’da yüzde 6,5, İspanya’da yüzde 10, İtalya’da yüzde 8,5, Hollanda’da yüzde 9,9, Belçika’da yüzde 10,5, Estonya’da yüzde 22 ve Litvanya’da yüzde 20,5 düzeyinde ölçüldü.

25 YILIN EN YÜKSEĞİ

Avro Bölgesi’nde geçen ay enflasyon, bilgilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek düzeye çıktı. Son 7 aydır arka arda yükselişini sürdüren enflasyonun Avro Bölgesi kayıtları 1997 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştı.

Enflasyon, geçen yazdan bu yana daima artarken geçen aylarda da tepe yapmıştı.

Enflasyonda Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik gayesi, şimdiden 4 katından fazla aşıldı.

ECB, haziran ayı başındaki İdare Kurulu toplantısında, temmuz ayında 0,25 puanlık faiz artırımına işaret etmişti. Bu, 11 yıl içindeki birinci faiz artışı olacak. Banka ayrıyeten, eylülde faiz oranlarını daha da sert bir formda artırabileceğinin sinyallerini verdi. Bu da ana faiz oranının bu yıl bölgede olumluya dönebileceği manasına geliyor.

Bu ortada, Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi, Avro Bölgesi’nde enflasyon verisinin akabinde 3,5 baz puan artarak yüzde 1,4 düzeyine çıktı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.