Avrupa’nın en büyük teleskobunu görmek için Erzurum’a on binlerce kişi akın etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran aktiflik, Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları himayesinde, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Üniversitesi ile Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) katkılarıyla TÜBİTAK uyumunda düzenlendi.

Gençlerle birlikte uzay müşahedesi yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskopuna konut sahipliği yapacak DAG’da açıklamalarda bulundu.

Varank, 4 metre çapında ve 4 ton tartısındaki aynanın teleskopun içine yerleştirilmesiyle kurulumunun bu sene tamamlanacağını belirterek, “Bu teleskopa eklediğimiz farklı teknolojilerle Hubble Teleskobu’ndan alabildiğinizden daha yüksek çözünürlükte manzara almanız mümkün olacak. James Webb Teleskobu üzere kızıl ötesi müşahede yapabilecek. Bir sonraki uzay keşfi bu teleskoptan, Erzurum’dan çıkabilir.” sözlerini kullandı.

500 ÇADIR KURULDU

Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisini artırmayı hedefleyen Erzurum Müşahede Etkinliği’ne 71 vilayetten 1800 kişi iştirak için başvurdu, katılan 600 kişi kurayla belirlendi. 3 bin 170 rakımlı Karakaya Tepesi’ndeki müşahede alanına 500’e yakın kamp çadırı kuruldu. Aktiflik mühleti boyunca alana yaklaşık 10 bin kişi giriş yaptı.

Daha evvel gerçekleştirilen Diyarbakır ve Van etkinliklerinde olduğu üzere Erzurum’da da halka açık kısmına büyük ilgi gösterildi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen iştirakçiler, ülke genelinde rekor sıcakların yaşandığı bir devirde geceleri sıfırın altında seyreden soğuk havaya karşın üç gün boyunca uzayın derinliklerini keşfetti.

TÜBİTAK’ın uzman takımları tarafından kurulan 30 teleskop ve 5 farklı müşahede istasyonunda Ay, Güneş, gezegenler ve yıldızlar gözlemlendi. 3 gün, 2 gece boyunca 20’den fazla gök cismi görüntülendi, 10 saatin üzerinde gökyüzü anlatımı yapıldı.

BİLİME KATKI SUNACAK KIYMETLİ ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​​​​​​​Konferans salonu olarak kurulan aktiflik çadırında, bilim insanları tarafından Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) ve Erzurum’da heyetimi süren DAG’ın tanıtımı yapıldı.

Gözlem aktifliği müddetince gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, akademik sohbetler, teleskopla müşahedeler, deneyler üzere farklı etkinlikler gerçekleştirildi.

Konaklı Kayak Merkezi’ndeki aktiflik alanına kurulan stantlarda ise ebru ve hüsnühat sanatı, müzik, sokak tiyatrosu, uçurtma şenliği ve kitap okuma aktiflikleri de düzenlendi. Bilek güreşi, floor curling, dart, klasik okçuluk ve unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları üzere sportif faaliyetler de yapıldı.

YILIN SON AKTİFLİĞİ ANTALYA’DA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, birinci olarak TÜBİTAK Bilim ve Teknik Mecmuasının 1998’de başlattığı ve Antalya Saklıkent’te düzenlenen TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Müşahede Etkinliği’ni Anadolu’nun farklı kentlerine yayarak her yaştan gökyüzü meraklısını bir ortaya getiriyor.

Turgut Uyar’ın şiirinden esinlenerek oluşturulan, “Göğe Bakma Durağı” mottosuyla düzenlenen gökyüzü müşahede aktiflikleri Diyarbakır, Van ve Erzurum’un akabinde 18-21 Ağustos’ta Antalya’da final yapacak.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.