BM: Filistinli mültecilerin muhtaçlıkları artıyor fonlar yetersiz

Guterres, BM Genel Şurası’nda Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) yapılacak bağışlar için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Son 10 yılda Filistinli mültecilerin muhtaçlıkları artarken fonlar durma noktasına geldi. Bu hayati Ajans kronik yetersiz fonlamadan muzdarip.” dedi.

Genel Sekreter Guterres, “UNRWA, etkinlikler yoluyla yıllık finansman eksikliğini gidermek için çok çalıştı lakin bu tek başına sorunu asla çözmeyecektir. Bu yüzden dayanışmanızı ve dayanağınızı istiyoruz.” tabirlerine yer verdi.

Üye ülkeleri, Filistinli mültecilere, bölgedeki krizin çözüleceği vakte kadar hayati hizmetlerin sağlanması için sistemli bir yardım taahhüdünde bulunmaya çağıran Guterres, emellerinin “UNRWA’nın mevcut açığını sıfıra indirmek” olduğunu belirtti.

Guterres, UNRWA’nın, yardımlarıyla Filistinli mülteci çocuklara kaliteli bir eğitim sağladığı, 140 kliniğin yılda 8 milyondan fazla tıbbi konsültasyon sunduğu, yoksulluk oranlarının yüzde 80’i geçtiği bölgelerde milyonlarca bireye nakit, besin yardımı ve toplumsal hizmet götürdüğü bilgilerini paylaştı.

“Ajansı güçlü bir mali temele oturtmalıyız”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, UNRWA’nın finansmanını istikrara kavuşturmak, kâfi, öngörülebilir ve sürdürülebilir finansmana ulaşmak için uzun vadeli bir plan gerektiğine değindiği konuşmasında, “Ajansı güçlü bir mali temele oturtmalıyız.” ifadesini kullandı.
Guterres, “Hepimiz mevcut global durumun ziyadesiyle farkındayız. Ukrayna’daki savaş dikkatimizi çekiyor fakat tüm krizleri kararlılıkla ele almak için çalışmalıyız. Buna İsrail-Filistin çatışması ve Filistinli mültecilerin makûs durumu da dahildir.” diye konuştu.
Bölgede iki devletli barış gayretlerini sürdürmenin ehemmiyetini yineleyen Guterres, barış sağlanana kadar BM Genel Konseyi üyelerinin Filistinli mültecilere UNRWA aracılığıyla yardım kelamı verdiğini hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.