Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Günün birinci yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 10,54 puan bedel kazanarak 2.795,71’e çıktı.

Toplam süreç hacmi 21,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,99, holding endeksi yüzde 0,97 kıymet kazandı. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 3,11 ile ticaret, en çok kaybettiren ise yüzde 8,94 ile madencilik oldu.

Analistler, bugün ABD’de açıklanacak temmuz ayı enflasyon verileri öncesinde global hisse piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini belirterek, açıklanan şirket finansal sonuçları nedeniyle kesim ve pay bazlı ayrışmaların sürebileceğini söyledi.

ABD’de toptan eşya stokları bilgileri takip edilecek

Geçen hafta beklenmedik formda güçlü gelen istihdam piyasası datalarına rağmen enflasyonda görülecek mümkün bir düşüşün ABD Merkez Bankası’nı (Fed) rahatlatabileceğini aktaran analistler, para piyasalarında bankanın eylül toplantısında yüzde 68 ihtimalle 75 baz puan faiz artırmasının fiyatlandığını bildirdi.

Analistler, bugün ayrıyeten ABD’de toptan eşya stokları datalarının takip edileceğini söz ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.820 düzeyinin direnç, 2.750 ve 2.720 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu belirtti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.