CHP heyeti yangın bölgesi Datça’ya gitti

Datça’nın Mesudiye mevkiinde iki gün evvel yaşanan ve dün denetim altına alınan orman yangını bölgesinde inceleme yapan CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel, CHP milletvekilleri Suat Özcan, Süleyman Girgin ile birlikte bugün açıklama yaptı. 

Orman yangınlarında çaba eden herkese teşekkür eden Özkoç, “Gördüğümüz görüntü nitekim çok hüzün verici. Burada füze rampasının olduğu bir yer var. Stratejik olarak kıymetli. Ormanlarımız sahiden geri dönülmesi uzun müddet alacak halde maalesef yanmış durumda. Müdahale ettiğiniz vakit orman alanlarının yanmasını engelleyebiliyorsunuz” dedi. 

Özkoç’un konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Üzücü bir olayla ilgili bu bölgedeyiz. Maalesef orman yangınları peşimizi bırakmıyor. Birinci evvel Marmaris’te, Datça Mesudiye’de, Çeşme’de çıkan orman yangınlar bir defa daha ülkemizi üzmüş durumda. Günlerden beri burada olan takımlar var. Datça Belediye Liderimiz burada. Bütün gruplarıyla birlikte Muğla Büyükşehir burada. Muğla milletvekillerimiz yanımda. Günlerden beri burada çabanın içindeler. CHP örgütü burada. Marmaris Belediye Liderimiz burada, parti meclis üyelerimiz burada.

“İKTİDARIN YAPMASI GEREKEN ÖNLEM ALMAKTIR”

Gördüğümüz görüntü nitekim çok keder verici. Burada füze rampasının olduğunu bir yer var. Stratejik olarak kıymetli. Ormanlarımız sahiden geri dönülmesi uzun müddet alacak biçimde maalesef yanmış durumda. Buradan bir defa daha söylüyorum. Evet, müdahale ettiğiniz vakit orman alanlarının yanmasını engelleyebiliyorsunuz. Sorun şu, orman yangınları elbette çıkar, zelzeleler elbette olur, sel felaketleri ile elbette karşılaşılabilir, fakat bizim yapmamız gereken, yani devletimizin, yani devleti yöneten iktidarın yapması gereken önlem almaktır. Muhtemel felaketleri en taban düzeye indirmektir. Yani bu felaketlerin daha fazla büyük ziyan vermemesi için bu hususta önlem almaktır.

“DEVLETİN, ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BİR TANE UÇAK ALACAK GÜCÜ YOK MU?”

CHP olarak en baştan itibaren söylediğimiz şey budur. Yangın söndürme helikopterleri, uçakları ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yöneten iktidarın vaktinde kendimize ilişkin, bizim envanterimize dahil olan uçak ve helikopterleri bulunmuş olsaydı, Türk Hava Kurumu’nun uçakları hakikaten yeteri kadar vakit içinde çabucak tamir edilip de onlar da devreye sokulabilseydi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendi Cumhurbaşkanı’na 8, 10 tane uçak alacak gücü var da Orman Genel Müdürlüğü’ne bir tane uçak alacak gücü yok mu? Söylediğimiz şey bu.

Yangınlar çıkacak. Çıktıktan sonra bu bahiste misyonlu olanlar hangi kurumda olursa olsun canla başla çalışacaklar. Zira bu vatan hepimizin. Lakin önlem hükümetin, iktidarın. İktidar bu hususta önlemli davranma zorunda. Çıkan yangından sonra, ‘efendim cürüm bizim değildi onundu, onun değildi bir başkasınındı.’ Pekala bunun bizim ülkemize, vatanımıza bir yararı var mı? Yanan ormanlara bir yararı var mı? Yok. O yüzden bakın birinci sefer gece görüşü olan bir helikopter müdahalede bulundu. Tek helikopterin ne kadar yararı olmuştur bilemem, lakin yararı olmuştur.

“BİN FUTBOL ALANI BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ALAN MAALESEF YANDI”

Rüzgârın tesiriyle bin futbol alanı büyüklüğünde bir alan maalesef yandı, yok oldu. Fakat bununla ilgili elbette erken önlem almak, uzman, deneyimli şahısların bu alanda çalışıyor olması, Türk Hava Kurumu’nu tahminen de bir AFAD durumunda kıymetlendirilmesi gerektiğini, gerekirse bütün güçlerimizi birleştirerek ormanlarla, yangınlar ile ilgili uzmanlaşmış profesyonel grupların yetiştirilmesi, kendi envanterimize ilişkin orman yangınlarında kullanacağımız uçakların ve helikopterlerin olması bu büyük felaketi minimum seviyeye indirecektir.

Bu felaketleri engellemek için elimizden geleni yapmalıyız. Ben başta Datça Belediye Liderimize, birbirleri ile yardımlaşan Marmaris, Isparta, öbür belediyelerden hiç ayrım yapmadan gelen, sevkiyatlarını bu tarafa yönlendiren bütün belediyelere, uğraş veren bütün herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bir daha bu türlü yangınlarla felaketler ile karşı karşıya kalmayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.