CHP’den ‘MSB’ açıklamalarına reaksiyon

CHP Genel Lider Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, Yunanistan’a bağlı Kıyı Güvenlik güçleri tarafından sistemsiz göçmenleri “geri itme” emeliyle ülkemiz karasularını ihlal etme olaylarını TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Lider Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın son günlerdeki açıklamalarına reaksiyon gösterdi ve mevzuyu bir önerge ile Meclis gündemine taşıdı.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde sonlarımıza yönelik tacizlere sessiz kalındığını söyleyen Açıkel, “Yaşanan bu olaylara karşı neden tesirli tedbir alınmadığı ve sessiz kalındığı merak edilmektedir. 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünün arifesinde, hudutlarımıza yönelik tacizlere sessiz kalınması Cumhuriyetimizin ulusal egemenlik ideolojisine gölge düşürmektedir” diye konuştu.

Açıkel, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’a şu soruları yöneltti:

1-Bakanlığınız tarafından 17 Temmuz 2022 tarihinde yapılan açıklamada ve paylaşılan imajlarda, Ege Denizi’nde, Dilek Boğazı doğusunda bulunan sistemsiz göçmenlerin, Yunanistan’a ilişkin kıyı güvenlik botu tarafından Türk karasularımıza itildiği ve birebir vakitte karasuyu ihlali yapıldığının tespit edildiği bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştır. Yapılan açıklamadan, ülkemiz kıyılarına yalnızca 1.5 km aralıkta gerçekleşen geri itme ve karasularımızı ihlal durumu karşısında güvenlik güçlerimiz tarafından Yunan botuna dönük bir müdahale yapılmadığı, sistemsiz göçmenlerin ise Kıyı Güvenlik ögelerimiz tarafından ülkemize geri getirildiği anlaşılmaktadır.

2-Aynı biçimde, Bakanlığınız tarafından 8 Ağustos 2021 tarihinde yapılan açıklamada ise; tekrar Yunanistan’a ilişkin bir botun Antalya Kaş ilçemizin güneyindeki Başak Adamıza yaklaştığının ve Yunan botunun bir küme sistemsiz göçmeni Başak Adası’na bıraktığının tespit edildiği bilgisi verilmiştir. Yapılan bu açıklamadan da, Yunanistan’a ilişkin botun, sonlarımızı ihlal ederek sistemsiz göçmenleri topraklarımıza bıraktığı, egemenliğimiz altındaki Başak Adası’na adeta çıkartma yaptığı ve hiçbir müdahaleye maruz kalmadan geri döndüğü anlaşılmaktadır.

SINIRLARIMIZDA ZAFİYET

Yaşanan bu iki olay sonrasında bakanlığınız tarafından yapılan resmi açıklamalarda yalnızca olayların tespitinin yapılması ve bunun duyurulması, Türkiye Cumhuriyetimizin hudut güvenliği ve egemenliği konusunda yaşanan kaygıların derinleşmesine neden olmaktadır. İktidarın teslimiyetçi mülteci siyaseti yüzünden; Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu hudutlarımızdan, Ege Denizine kadar neredeyse tüm hudutlarımızda zafiyet yaşanmaktadır. Türkiye’nin Avrupa’nın hududunda büyük bir mülteci/göçmen kampına dönüştürüldüğü ve buna iktidar tarafından adeta istek gösterildiği anlaşılmaktadır. Buna ek olarak son aylarda bilhassa Yunanistan tarafından sistemsiz göçmenleri ülkemize yanlışsız geri itme olayları artmaktadır.

Bu ve emsal olaylarda, hudutlarımıza yönelik tacizlere sessiz kalınması, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu dış siyaset prensiplerine, Cumhuriyetimizin ulusal egemenlik ideolojisine ve tıpkı vakitte ulusal çıkarlarımız için fedakarca misyon yapan ve vazife bekleyen güvenlik güçlerimizin çalışmalarına gölge düşürmektedir.

GÜÇLÜ YANIT VERİLMEMESİNİN NEDENİ NEDİR?

Bakanlığınız tarafından yapılan açıklamalarda bu bilgiye yer verilmediği için, kamuoyunda üstte bahsi geçen olaylar ve benzeri olaylar karşısında, bakanlığınız ve iktidar tarafından nasıl bir önleyici siyaset izlendiği, yaşanan bu olaylara karşı neden tesirli tedbir alınmadığı ve  sessiz kalındığı merak edilmektedir.

Bu bağlamda;

1-) Temmuz 2018 – Temmuz 2022 tarihleri ortasında, Yunanistan’a bağlı Kıyı Güvenlik güçleri tarafından Ege Denizi’nde sistemsiz göçmenlere yönelik kaç “geri itme” olayı yaşanmıştır? Bu olaylar sonucunda, ülkemize geri getirilen sistemsiz göçmen sayısı nedir?

2-) Temmuz 2018 – Temmuz 2022 tarihleri ortasında, Yunanistan tarafından sistemsiz göçmenleri geri itmeye dönük, karasularımıza yönelik olarak kaç ihlal yapılmıştır? Bu ihlal atılımlarına karşı ne çeşit yanıt verilmiştir?

3-) Yunanistan’ın ülkemiz kıyılarına yalnızca 1.5 km aradan, karasularımızı ihlal ederek hudut egemenliğimizi taciz etmesi karşısında ne tıp askeri ya da diplomatik bir mukabelede bulunulmuştur? Mevzunun Dışişleri Bakanlığı’na aktarılması ile diplomatik teşebbüsler yapılması sağlanmış mıdır?

4-)  Hudut güvenliğimize ve ulusal egemenliğimize karşı Yunan askeri botları tarafından açık bir müdahale niteliği taşıyan bu olaylara karşı güçlü bir yanıt verilmemesinin, emsal olayları teşvik ettiği ortada iken üstte örneklendirilen olaylara karşı bir yanıt verilmemesinin münasebeti nedir?

5-) Ege Denizinde, misal öbür olaylarda da hudutlarımızın ihlal edilmemesi için bakanlığınız tarafından ne cins önlemler alınmaktadır? Askeri ya da diplomatik olarak, ülkemizin hudut egemenliğine kast eden bu vb. teşebbüslere karşı çalışmalar yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa bu çalışmalar nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.