CHP’li Nazlıaka’dan ‘İstanbul Sözleşmesi’ reaksiyonu: ‘Yıl dönümünü kutlamamız gerekirken uygulanması için gayret veriyoruz’

CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 8. yıl dönümüne ait bugün 81 vilayet ve 973 ilçe bayan kolu lideri ile eşzamanlı basın toplantısı düzenledi. Nazlıaka, basın toplantısında şunları söyledi:

“YENİDEN UYGULANMASI İÇİN HUKUKSAL VE SİYASİ ÇABA VERİYORUZ”

Tam ismi ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Çabaya Ait Avrupa Kurulu Sözleşmesi’ olan İstanbul Mukavelesi, 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açıldı. Bilindiği üzere; Türkiye’nin birinci imzacısı olduğu İstanbul Mukavelesi, 1 Ağustos 2014 yılında yürürlüğe girdi. Bugün mukavelenin 8. yıl dönümünü kutlamamız gerekirken, yine uygulanması için tüzel ve siyasi çaba veriyoruz.

“MİLYONLARCA BAYANIN EŞİTLİK VE HAYAT HAKKININ TEMİNATI GASP EDİLDİ”

Cumhuriyet tarihine geçecek olan bu hak gayretini gelin daima bir arada hatırlayalım: Erdoğan 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece yarısı kararname ile bayanların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni hukuksuzca feshetti. Milyonlarca bayanın eşitlik ve hayat hakkının teminatı gasp edildi. Bu kararın yayımlandığı gün olan 20 Mart 2021’de, Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez İdare Kurulu’nu ve Parti Meclisi’ni harika toplantıya çağırdı.

Toplantıda bu kararın yok kararında olduğu kararı alındı. Derhal partimizin bayan yöneticileriyle birlikte Genel Merkez’de basın açıklaması yaptık. Açıklamamızda ‘Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Mukavelesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Meclis yok sayılmış, Anayasa’mız ayaklar altına alınmıştır’ dedik.

“PARTİMİZİN YANI SIRA 200’Ü AŞKIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU İPTAL DAVASI AÇTI”

Ardından CHP Bayan Kolları olarak bayan örgütleri ile birlikte yurdun dört bir yanında alanlara çıkıp basın açıklamaları yaptık. ‘Kadınlar 1’den büyüktür’ diye haykırdık. 29 Mart’ta Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde MYK ve PM üyelerimiz, Milletvekillerimiz, Bayan Kolları MYK Üyeleri ve 81 vilayetten gelen Bayan Kolları Vilayet Liderimizle birlikte Genel Merkez’de bir basın açıklaması yaptık. CHP olarak, Danıştay’a müracaatta bulunduğumuzu kamuoyuna açıkladık. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını durdurma talebiyle açtığımız bu dava ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunun ispatlanmasını istedik. Partimizin yanı sıra 200’ü aşkın sivil toplum kuruluşu iptal davası açtı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEDİĞİMİZİ TEKRAREN LİSANA GETİRDİK”

TBMM kürsüsünde, haftalık küme toplantılarımızda ve ilgili kurullarda İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi tekraren lisana getirdik. Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi bünyesinde İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan çalışmalar yürüttük.

Danıştay’dan karşılık beklerken 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de tekrar bir gece yarısı kararı yayımlandı. Şahsım hükümetinin imzası bulunan kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu ilan edildi. Bu kararın yargıya talimat niteliği taşıdığı çok netti. Yaşanan tüm hukuksuzluklara isyan ettik ve 19 Haziran 2021 tarihinde binlerce bayanla ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ diyerek İstanbul Maltepe Mitingi’ni gerçekleştirdik.

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN GELEN SAVUNMAYI ‘EMİR’ KABUL EDEN DANIŞTAY, ‘YÜRÜTMEYİ DURDURMA’ TALEBİMİZİ REDDETTİ”

28 Haziran 2021’de, Cumhurbaşkanlığı savunma yaptı ve ‘devletin yüksek menfaatini ilgilendiren süreçlerine karşı yargı yolunun kapalı olduğu’ bildirildi. Hangi yüksek menfaat, bayanların ömür hakkından daha kıymetli olabilir? Cumhurbaşkanı nasıl olur da Anayasa’yı yok sayabilir? Yürütme makamı, hangi hakla kendisini yasamanın yerine koyabilir? Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen savunmayı ‘emir’ kabul eden Danıştay, 29 Haziran 2021 tarihinde ‘yürütmeyi durdurma’ talebimizi reddetti. Bunun üzerine Danıştay’a fesih kararının iptali için başvurduk ve bu hukuksuzluğa bir an evvel son vermesi için davetler yaptık.

Nihayetinde Danıştay 10. Dairesi 28 Nisan 2022’de iptal davalarını temelden görüşmeye başladı. Sizlerin de çok âlâ bildiği üzere birinci duruşmada 73 barodan 1000’i aşkın avukat, bayan dernekleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen bayanlarla duruşma salonunu hınca hınç doldurduk.  Kontrattan çekilmenin, Anayasa’daki eşitlik prensibinden vazgeçildiği ve bayanların canıyla oynamak manasına geleceğini lisana getirdik. Örgütlü gücümüzle 7, 14 ve 23 Haziran’daki Danıştay davalarına katılarak, ‘Bu yanlıştan dönün!’ davetimizi yineledik.

“DANIŞTAY SAVCILARININ GEREKÇELİ KARARDA BELİRTTİKLERİ HUKUKSAL ARGÜMANLAR YOK SAYILDI”

Tüm duruşmalarda, Danıştay Savcıları, fesih sürecin iptaline karar verilmesini istedi. Fakat Danıştay 10. Dairesi, 19 Temmuz 2022’de İstanbul Mukavelesi’nin feshine ait Cumhurbaşkanlığı kararının iptal istemini 2’ye karşı 3 oyla reddetti. Danıştay, bu kararıyla ‘Padişahım çok yaşa!’ demiş oldu ve hukukun üstünlüğünden değil, üstünlerin hukukundan yana tutum aldı. Danıştay savcılarının gerekçeli kararda belirttikleri hukuksal argümanlar yok sayıldı. AKP devrinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Hukuk Müşaviri iken Danıştay’a atanan Lütfiye Akbulut ise bu atamanın hakkını verdi ve fesihten yana oy kullandı. Saray’ın talimatıyla alınan kararda yer alan tabirlerin tersine, ‘Türk maddeleri bayanları korumak için yeterli’ değildir. Karşı oy kullanan üyelerin de altını çizdiği üzere, ‘Anayasa’nın 7’inci hususunda yasama yetkisinin Meclis’e ilişkin olduğu ve devredilmesinin mümkün olmadığı’ kararları çok nettir. Sözün kısası bu karar Anayasa’ya alışılmamıştır.

“TEK ADAMA KARŞI, ‘ADAM TEK! BİZ ÇOĞUZ!’ ŞİARIMIZDAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir. Biz bayanlar, ömür hakkımızın sizin eşitlik aykırısı karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Tek adamın hukuksuz uygulamalarını savunanlara inat, hukukun üstünlüğünden yana hal almaya devam edeceğiz. Yol haritamız muhakkak: öncelikle Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk yolları ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi sağlanmadığı takdirde, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Tek adama karşı, ‘Adam Tek! Biz Çoğuz!’ şiarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz bayanlar, direniş destanı yazmaya devam edeceğiz.

“İKTİDARA GELDİĞİMİZDE BİRİNCİ 24 SAAT İÇERİSİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ”

Kimse ümitsizliğe kapılmasın. Az kaldı. İktidara geldiğimizde birinci 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe sokacağız. Tüm kararlarını uygulayarak bayana ve çocuğa yönelik şiddet ile bayan cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, bayan katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir. Haklarımızı tek tek budamaya heves edenlere, Cumhuriyetimizin kararlı savunucuları ve eşitlik çabasının neferleri olarak sesleniyoruz: Haddinizi bilin. Geliyor gelmekte olan.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.