Cumhurbaşkanlığı’nda kripto toplantısı: 4 başlıkta düzenleme geliyor

Hükümet, kripto varlıklarla ilgili 4 ana başlıkta düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Global şirketlere Türkiye’de şirket kurma kuralı, sermaye mecburiliği, inançlı saklama ve kişisel yatırımcıların vergilendirilmesi gündemde.

Kripto varlıklarla ilgili yasal mevzuat konusunda uzun müddettir çalışmalarını sürdüren hükümet, öncelikle genel bir çerçeve düzenleme yapmayı, akabinde da kripto şirketlerine sermaye zaruriliği ve global şirketlere Türkiye’de şirket kurma koşulu üzere düzenlemeleri getirmeye hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan iki yetkilinin verdiği bilgiye nazaran Cumhurbaşkanlığı’nda salı günü (dün) kapalı bir kripto varlık düzenleme mevzuat toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığındaki toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İrtibat Lideri Fahrettin Altun, AKP Genel Lider Yardımcıları Hayati Yazıcı, Nurettin Canikli, Fatih Şahin ve Ömer İleri katıldı.

Toplantıda mevzuat hazırlıklarıyla ilgili yapılan toplantılarda gelinen etap ve formüller ele alındı. Çalışmaları bir mühlet askıya alan hükümet, arayışların devam etmesi kararı aldı.

TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURMA VE SERMAYE KOŞULU

Buna nazaran hükümet, kripto varlıklarla ilgili çalışmasında 4 ana başlık öne çıkıyor. Bunlardan birincisi memleketler arası kripto şirketlerine Türkiye’de şirket kurma zaruriliği getirilmesi.

Hükümet bu kapsamda daha evvel toplumsal medya şirketleri için getirdiği kuralı kripto alanında da uygulamak istiyor. Türk şirketlerin yüksek sayılarda vergi ödediklerine işaret eden yetkili, haksız rekabetin oluşmaması ismine memleketler arası şirketlerin de vergi mükellefi olmaları gerektiğine değindi.

AKP’nin Meclis’e sunmaya hazırladığı teklifte bir öbür noktanın da sermaye koşuluyla ilgili olması planlanıyor. Birinci değerlendirmeler 100 milyon TL’lik sermaye koşulunun getirilmesi tarafında lakin bu sayı artabilir.

SAKLAMA VE VERGİLENDİRME

AKP kurmayları, kripto varlıkların inançlı saklanması konusunda da formül arayışı içerisinde. Bu alanda mağduriyetlerin varlıkların korunması konusunda yaşandığına işaret eden bir yetkili, sağlam saklama şartlarının oluşturulmasında bankaların teknolojik altyapılarının devreye girebileceğine dikkat çekti.

Hükümetin üzerinde durduğu lakin son kararı vermediği bir öteki husus da kişisel yatırımcıya yönelik vergilendirme. Bu bahiste üzerinde durulan seçenek ise sembolik bir kambiyo vergisinin kripto alımlarında uygulanması. Bu oranın yükselmesinin kayıt dışılığa neden olabileceğini düşünen iktidar orta yol bulmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.