Depremde Ağır Hasar Alan Ev İçin Kira İstediler

Kahramanmaraş merkezli depreme Hatay’ın İskenderun ilçesinde annesinin evinde yakalanan Merve Bayırlı evleri hasar gördüğü için çadırda kalan ailesinin, ev sahibinin kira istemesiyle ikinci şoku yaşadı. Bayırlı, ‘Nasıl ister? Nasıl bir vicdan sahibi, bunu hiç anlamıyorum’ dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 2 deprem, 11 ili etkiledi. Depremden etkilenen binlerce kişi, AFAD tarafından Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderilerek geçici barınmaları sağlandı. 

Merve Bayırlı da depremin ardından eşiyle birlikte Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir otele geçici olarak yerleştirildi. 

Ev ağır hasar gördüğü için 5 gün içeri giremediklerini aktaran Bayırlı, ‘Sabaha kadar yağmurun altında kaldık. Çocuklarımız 3 gün boyunca üzerlerindeki kıyafetler ıslak şekilde kaldı. 4 gün oldu, 5 gün oldu. Artık çocuklar soğuktan morarmaya başlayınca Antalya’ya gelmeye karar verdik. Devletin yardımıyla Manavgat’ta 5 yıldızlı bir otele geçici olarak yerleştik. Evimizin durumu çok kötü, oturulacak gibi değil. Annemle babam ise İskenderun’da çadırda kalıyor. 2 gün önce şiddetli rüzgar çıktı ve çadırlar üstlerine devrilmiş. Her şeyleri iyice dağılmış durumda. Şu anda hiçbir şey yapamıyorlar’ dedi.

Ev sahibi kirayı istedi

Bayırlı, İskenderun’da herkesin zor durumda olduğunu belirtirken, ev sahibinin ise depremden sonra kira için annesinini aradığını söyledi. 

Bayırlı, ‘Ev sahibi annemi aramış ve ‘Ev kiranızı verin’ demiş. İçinde oturamadılar bile. Üstelik ev oturulacak gibi değil. Eşyalar, darmadağın vaziyette. Eve giremiyorlar bile. Ev sahibi nasıl ister, nasıl yapar, nasıl bir vicdan sahibi; bunu hiç anlamıyorum. Ev darmadağın durumda. Her şey yıkılmış. Ağabeyimin üstüne dolap düşmüş. Zorla çıkarmışlar. Evin kapıları bile açılmıyor’ diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir