Dr. Altuğ Özaslan: Kapalıçarşı’da da döviz sıkışıklığı yaşanıyor

Fortuna Capital Danışmanlık Kurucusu Dr. Altuğ Özaslan, serbest piyasa ile resmi kur arasında açılan makası ve piyasada yaşanan döviz sıkışıklığını değerlendirdi. 

Ekonomim’den Burcu Göksüzoğlu’na konuşan Özaslan, döviz kurlarında artan makas ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bankaların alım satım farkı açıldıkça Kapalıçarşı’daki makas yani İnterbank para piyasası ile serbest döviz piyasası arasında bir makas açılmaya başlıyor. Bir de bu makası tetikleyen ikinci unsur ne yazık ki efektif bulunamaması oldu. Kapalıçarşı’da son 15-20 gündür döviz likiditesine erişim neredeyse yok.

Eskiden şöyleydi; siz çok büyük montanda bir işlem yapacak olsanız bile parayı çantada götürüyorsunuz size 1 milyon doları 15 dakika içinde veriyorlardı. Zaten önceden arıyorsunuz. Bugün, son 15-20 gündür T+2 gün valör veriyorlar! Çünkü Kapalıçarşı bu dövizi toparlayamıyor. Efektifte böyle bir problem olduğu için bu likiditenin yarattığı ekstra da bir prim oldu fiyatın üzerinde… En büyük sıkıntı buradan geldi”

Dolar kuru tahmini

Seçimleri Millet İttifakı’nın kazanması durumunda döviz kurlarında yaşanacak artışın daha sınırlı olacağını belirten Özaslan,  “Türkiye’de statükonun değişeceği bir seçim sonucu olacaksa TL’nin değer kaybındaki dalga boyu çok kısıtlı olur. 24, 25, 26 gibi bir seviye görebiliriz. Ondan sonra akla ve bilime uygun politikaların yeniden temsil olmasıyla, suların durulduğu, sakin bir suyun olduğu bir senaryoya geçebiliriz ama mevcut ekonomi politikası devam edecekse kuru tahmin etmek çok zor” diye konuştu.

Özaslan, mevduatta artan faizler, KKM gibi alternatif yatırım araçlarındaki yükselişlerle Borsa İstanbul’a akacak paranın olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir