Dünya liderleri BM Genel Kurulu için New York’ta: Erdoğan konuşmasını bugün yapacak

T24 Dış Haberler

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 78’inci oturumu, bugün 193 üye ülkenin liderlerini ve temsilcilerini karşılamaya hazırlanıyor. Devlet başkanları ve ülke temsilcileri, bir hafta sürecek üst düzey etkinliklerde bir araya gelecek. 

Her yıl Eylül ayında BM Genel Merkezi’nde düzenlenen Genel Kurul toplantılarının 78’inci oturumuna, 193 ülkenin üst düzey temsilcileri katılacak. Bugün başlayacak toplantılar, 26 Eylül’e kadar sürecek. Toplantılar yine BM üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla, bakanlarını ve delegasyonlarını bir araya getirecek.

19 Eylül-26 Eylül tarihleri arasında Devlet ve Hükümet Başkanları BM Genel Kurulu’nda birer konuşma yapacak. 1955’te 10’uncu BM Genel Kurulunda oluşturulan bir gelenek bugün de devam ediyor, ilk olarak Brezilya kürsüye çıkıyor ve onu BM Genel Merkezinin ev sahibi ülkesi olarak ABD takip ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu yıl BM Genel Kurulu’na katılmayacak. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak‘ın da toplantıya katılmayacağı yönünde haberler var. 

Erdoğan bugün Genel Kurul’a hitap edecek

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Genel Kurul’a hitap edecek. Bu, Erdoğan’ın Kurul’daki 13’üncü konuşması olacak. 

Erdoğan ilk kez 2005’te Türkiye Başbakanı olarak Kurul’a hitap etmiş; 2007, 2009 ve 2011 yıllarındaki toplantılara da aynı sıfatla katılmış; 12. Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılından itibaren de aralıksız bu toplantılarda konuşma yapmıştı.

Erdoğan, 2014’teki 69. BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi’nin halen 5 olan daimi üye sayısının artması ve örgütte reforma gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Dünya beşten büyüktür” demişti.

Erdoğan: Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin canlandırılmasının önemini vurgulamaya devam ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere bulunduğu New York’ta, ABD’de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu temsilcileriyle Türkevi’ndeki yuvarlak masa toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, açıklamalarında AB üyelik süreciyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: 

“İçinde bulunduğumuz kritik dönemde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin yeniden canlandırılması için bir fırsat penceresi açıldığını görüyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin canlandırılmasının önemini vurgulamaya devam ediyoruz. Şüphesiz tek başına bizim istememiz yeterli değildir. Bu gayretlerimizin hedefine ulaşmasında Avrupa Birliği’nin tavrı da belirleyici olacaktır”

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg görüştü: NATO misyonlarına en aktif destek vermeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gündemdeki bölgesel ve küresel meseleleri değerlendirdiklerini bildirdi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere bulunduğu New York’taki Türkevi’nde, Stoltenberg’i kabulünün ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile BM 78’inci Genel Kurulu marjında bir araya geldik, gündemimizdeki bölgesel ve küresel meseleleri değerlendirdik. Her zaman olduğu gibi NATO misyonlarına en aktif destek veren ülkelerden biri olmayı sürdüreceğiz.”

Kabulde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç‘ın da hazır bulunduğu bildirildi.

BM Genel Kurulu’nun başkanı her yıl seçiliyor. 2023’te bu göreve Trinidad ve Tobagolu diplomat Dennis Francis seçilmişti.

Zelenski, New York’a gitti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski‘nin ise ülkesinde savaşla ilgili bir konuşma yapması bekleniyor. 

Zelenski, Rusya’nın Şubat 2022’deki işgalinden bu yana ilk kez Salı günü BM Genel Kurulu’na şahsen hitap edecek. Zelenskiy 2022’de BM’ye önceden kaydedilmiş bir konuşma göndermişti. 

BM Genel Kurulu’nda hangi konular tartışılacak?

Dünya liderleri BM Genel Kurulu’nda bir araya geldiklerinde, uluslararası kalkınma ve iklim değişikliğiyle mücadele gündemin üst sıralarında yer alacak. Ukrayna savaşının da önemli bir gündem maddesi olması bekleniyor. 

BM üyesi ülkelerin, örgütün “sürdürülebilir kalkınma hedeflerine” nasıl ulaşılacağını tartışacakları konferans dün başladı ve bugün sona erecek.

Dünyada açlığın ve yoksulluğun sona erdirilmesi, dünya çapında gelirlerin ve eğitimin iyileştirilmesi, temiz suya ve sanitasyona erişimin artırılması, bu hedeflerden bazıları.

BM İklim Hedefi Zirvesi ise yarın yapılacak. Zirvenin amacı, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik eylemleri hızlandırmak olarak açıklandı. 

BM Genel Kurulu sırasında ekonomik kalkınmanın finansmanı, salgın hastalıklarla mücadele ve nükleer silahsızlanma konularında da konferanslar düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx