Dünya Sıhhat Örgütü açıkladı: Yeni virüs iki kişinin vefatına neden oldu

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), yeni bir virüsün iki kişinin vefatına neden olduğunu ve 34 kişinin karantinaya alındığını belirtti.

Gana Sıhhat Servisi’nin hayatını kaybeden bireylerle ilgili açıklamasında virüsün birinci olarak iki hastada ateş ve ishalle tesirini göstermeye başladığının altı çizildi.

DSÖ Ülke Temsilcisi hekim Francis Kasolo şu açıklamayı yaptı:

“Güney Ashanti bölgesinden iki hasta öldü, virüs ishal, ateş, mide bulantısı üzere semptomlarla ortaya çıkıyor. Lakin beşerler bunu bazen önemsemeyebiliyor.”

MARBURG VİRÜSÜ NEDİR?

Uzmanlar, hastalığın kuluçka müddetinin iki ila 21 gün ortasında olduğunu, tam olarak tesirli bir tedavisi bulunmadığını ve hastalığın yüzde 90’ının vefatla sonuçlanmasına yol açtığını söylüyor. Virüs, enfekte bireylerden yahut hayvanlardan beden sıvıları, kan yahut direkt temas yoluyla yayılıyor. Tıpkı vakitte hastalık yüzeylerden de temas yoluyla geçebiliyor.

MARBURG VİRÜSÜ BELİRTİLERİ:

– Ateş
– Kanlı ishal yahut kanlı idrar
– Diş etlerde kanama
– Deride kanama
– Gözeneklerde kanama

Uzmanlar, hastalıkla ilgili olarak yüksek ateşin yanı sıra baş ağrısı da görülebildiğini ve kısa müddette bedende kanamaların başladığını açıkladı. Virüsü tedavi etmek için onaylanmış hiçbir aşı yahut antiviral tedavi bulunmuyor.(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.