‘Düştün mü kimsen kalmıyor’ demişti, kimsesiz öldü

Aydın’ın Karacasu ilçesinde tek başına yaşayan engelli Rafet Ay (52), virane meskende meyyit bulundu. Geçtiğimiz yıl meskeni çökme tehlikesi geçirdiği için kendisini ziyarete gelen ilçe Kaymakamı’na “Düştün mü kimsen kalmıyor” diyen Ay’ın, engelli maaşının Perşembe günü kesildiği için buhrana girerek hayatına son verdiği öne sürüldü.

Karacasu Işıklar Mahallesinde ikamet eden Rafet Ay, dün akşam saatlerinde konutunda meyyit bulundu.  Uzun yıllar pide ustası olarak çalışan Ay yıllar evvel beyin kanaması geçirdi. Yüzde 67 engelli raporu olduğu için Kaymakamlık Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından maaşa bağlanan ve iki öğün yemek verilen Ay, hayatını metruk bir meskende sürdürüyordu.

Bakımsızlıktan çökme tehlikesi bulunan meskenini ziyaret eden evvelki Kaymakamı Furkan Alpay’a, “700 lira yaşlılık aylığıyla geçinmeye çalışıyorum. Meskenin aşikâr kısımlarında çökme tehlikesi var. Düştün mü kimsen kalmıyor. Kimse yaşadıklarımı tam manasıyla bilmiyor. Emekli olmak istiyorum. Benim etrafım çok genişti ancak bugün kimsem kalmadı. Günleri ah’la vah’la geçiriyorum” sözlerini kullandı. Kaymakam Alpay’ın teşebbüsüyle konutun çatısı onarılırken, öteki tamiratların vakit için yapılacağı bildirildi.

BİR KERE DAHA RAPOR ALMAK İSTEDİ, ELİNDEKİLER DE GİTTİ

Çevresinden alınan bilgiye göre  Rafet Ay, yaşanan ekonomik külfetler yüzünden sıkıntı bir periyoda girdi. Emekli maaşının artması umuduyla geçtiğimiz günlerde bir defa daha sıhhat kurumlarına başvurarak daha yüksek dereceli engelli raporu almak istedi.

Ancak, tam karşıtı oldu; yüzde 67 olan pürüzü yüzde 38’e düşürüldü. Geçen Perşembe günü PTT şubesine giderek maaş almak isteyen Ay, maaşının iptal edildiğini öğrendi. Yaşadığı hayal kırıklığı ile Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkililerinden dayanak istedi, lakin teze nazaran olumsuz karşılık aldı.

Evine gelen Ay’ın iki gün konuttan çıkmaması üzerine komşuları konutunu denetim etti. Rafet Ay’ın cansız vücuduyla karşılaşanların ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen 112 sıhhat takımları ile jandarma, Ay’ın hayatını kaybettiğini belirledi. Ay’ın vefat nedeni şimdi belirlenemezken Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.