‘Endoskopik yolla çok terlemeden kurtulabilirsiniz’

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Arman terlemenin insan hayatına tesirlerini anlatarak tedavi formüllerine ait bilgi verdi. Çok terlemenin hastalar için çok güç olduğunu ve hayat kalitelerini berbat etkilediğini belirten Prof. Dr. Arman, çok terlemenin tahlilinin mümkün olduğunu lisana getirdi.

Aşırı terlemenin birtakım krem ya da ilaçlarla hafiflese de büsbütün ortadan kalkmayabileceğini aktaran Prof. Dr. Arman, “Aşırı terleme ikincil yani sekonder olan bireylerde, altta yatan hastalık tedavi edildiğinde çok terleme sorunu ortadan kalkabilir. Primer terlemesi olan bireylerde ise ailelerinde en az bir bireyde daha çok terleme mevcuttur. Primer terlemesi bulunan bireylerde antiperspirant tedavisi uygulanabilir. Ayrıyeten antiperspirant kullanımı hafif terlemesi olan bireylerde tesirli olabilir. Lakin çok terlemesi olan bireylerde bu biçim tedavilerin işe yarama oranı çok düşük, kesin tahlil Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi (ETS) ismi verilen ameliyattır” diye konuştu.

AMELİYAT YARIM SAAT SÜRÜYOR

Botoks üzere birtakım süreksiz usullerin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bülent Arman bunların kalıcı tahlil olmadığını; kalıcı tek tahlilin Endoskopik Torakoskopik Sempatektomi yani ETS ameliyatı olduğunu söz etti. Prof. Dr. Arman, “Bu ameliyat el avuç içleri, ayak tabanı ve yüz bölgelerinde çok terlemesi olan ve primer kaynaklı terlemelerde kullanılmaktadır. Endoskopik torakoskopik sempatektomi ameliyatı genel anestezi altında koltuk altından açılan küçük bir kesiden endoskopik olarak yapılmaktadır. Bu kapalı yapılan ameliyat koltuk altından açılan küçük delikten terlemeye neden olan sonların klipslenmesidir. Bu sebeple klipsli ETS ameliyatı olarak da bilinmektedir. Çok terlemenin olduğu bölgeye nazaran klips uygulanan sonlar de değişmektedir. Sağ ve sol taraftan sonlar tıpkı anda bloke edilebilir. Ameliyat yarım saat kadar sürüyor. Endoskopik torakoskopik sempatektomi ameliyatının muvaffakiyet oranı yüksek. Hastaların birebir gün konuta dönerek birkaç gün içinde olağan hayatlarına devam edebilir” tabirlerini kullandı.

Bazı durumlarda ameliyat sonrası hastaların birtakım bölgelerinde terleme görülebildiğini söyleyen Prof. Dr. Arman, “Düşük de olsa gerçekleşebileceğini, bu stil durumlarda ikinci bir operasyonun gerekebilir. Her ameliyatta görülebileceği üzere bu ameliyatta da ağrı, enfeksiyon ve kanama riski görülebilmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.