Erdoğan’ın Suudi Arabistan açıklamasına CHP’li Özgür Özel’den reaksiyon: Yazıklar olsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın çarşamba günü Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili açıklama yaptı.

Erdoğan, “İkili, heyetler ortası görüşmeler yapacağız. Bundan sonraki sürece ait Türkiye-Suudi Arabistan bağlantılarını nerelere taşıyabiliriz bunları kıymetlendirme fırsatı bulacağız. Bu bir resmi ziyarettir. Bu resmi ziyaretle biz de resmi kabulümüzü yapacağız” tabirlerini kullandı.

CHP’DEN ÇOK SERT TEPKİ

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan’ın sözlerine sert reaksiyon gösterdi. Erdoğan’ın geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette, bin Selman ile kucaklaştığı fotoğrafı paylaşan Özel, “Sarıl sarıl sıkı sıkıya sarıl…” tabirlerine yer verdi.

Özel, reaksiyonunu şöyle lisana getirdi:

  • Sarıl sarıl sıkı sıkıya sarıl… Kaşıkçı’nın katillerinden hesap sormazsak çocuklarımızın yüzüne bakamayız diyordun. Sayende her katil üzere bu da olay yerine geri dönüyor… Yazıklar olsun!

ERDOĞAN ‘BUNLAR DÜNYAYI ENAYİ ZANNEDİYOR’ DEMİŞTİ ANCAK…

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim 2018’de İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesiyle ilgili davada 7 Nisan’da durdurma kararı verilmişti. Evrak, Adalet Bakanlığı’nın ‘olumlu görüşü’ üzerine Suudi Arabistan’a devredilmişti.

Ardından Erdoğan hususla ilgili Suudi Arabistan’a sert sözlerle yüklenmişti. Erdoğan, 2018 yılında mevzuyla ilgili “Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan bizden dokümanları almak istedi. Evrakları dinletiriz lakin vermeyiz, bir de bunları yok mu edeceksiniz? Ses kaydında üst seviye asker açıkça ‘Ben kesmeyi yeterli bilirim’ diyor. Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” demişti.

Erdoğan’ın kelamları üzerine, geri adım atılması kamuoyunda ve siyasette büyük reaksiyon çekmişti. Akabinde, Erdoğan’ın Prens bin Selman ile kucaklaştığı görülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.