Hırvatistan’dan Türkiye’ye İsveç dayanağı: Biz de çıkarlarımızı korumalıyız

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, basına yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO üyeliği sürecini ve Bosna Hersek’teki Hırvatların statüsünü kıymetlendirdi.

“TÜRKİYE’NİN HAKLI TALEPLERİ VAR”

Hırvatistan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin İsveç’ten NATO üyeliği konusunda haklı taleplerinin bulunduğunu belirterek bu durumun, İsveç’in üyeliğini zora soktuğunu söz etti.

İsveç’in bu talepleri karşılayıp karşılayamayacağından emin olmadığını lisana getiren Milanovic, “İsveç, Türkiye’nin isteklerini yerine getirirse artık eski İsveç olmayacak. NATO’ya girerse de eskisi üzere bir ülke olmayacak” dedi.

“TÜRKİYE İSVEÇ’İ DOST OLARAK GÖRMÜYOR”

Milanovic, “İsveç’in Türkiye’nin taleplerini karşılamanın ‘itibarını’ sarsacağını düşüneceğini, Türkiye’nin de taleplerinden mutlaka vazgeçmeyeceğini” belirterek “Türkiye, kendisi için değerli olan şeyleri talep ediyor. İsveç’i dost görmüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“BURADA ZİYANA UĞRAYAN TARAF TÜRKİYE OLMAYACAK”

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri konusunda sergilediği tavrın, “ciddi devletlerin” işleyişini ortaya koyduğuna işaret eden Milanovic, Hırvatistan’ın da Bosna Hersek’teki Hırvatların statüsü konusunda emsal bir hal sergilemesi gerektiğini kaydetti.

“Bu, Hırvatların Bosna Hersek’teki durumunun tam bilakis, Türk onurunun bir örneği. Bizler de kendi çıkarlarımız için gayret etmeliyiz” tabirlerini kullanan Zoran Milanovic, “Burada ziyana uğrayan taraf, Türkiye olmayacak” diye konuştu.

İKİ ÜLKENİN ÜYELİĞİ HIRVATİSTAN’DA DA TARTIŞMA YARATTI

Hırvatistan’da Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği süreci, Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ve hükümet ortasında tartışmaya neden olmuştu.

Milanovic, Hırvatistan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmalarını veto etmemek için tek kurallarının, Bosna Hersek’te bir sonuca bağlanamayan “seçim yasası reformunun” tahlile kavuşturulması olduğunu söylemişti.

Hırvatistan Meclis Lideri Gordan Jandrokovic ise Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto etmenin, ülkenin milletlerarası pozisyonuna ve prestijine ziyan vereceğini, bunun Bosna Hersek’teki Hırvatlara hiçbir yararının olmayacağını lisana getirmişti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.