İBB yeniden AKP-MHP kümesinin pürüzüne takıldı: ‘İDO’yu satarken bu kadar konuşmadılar’

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul Vilayet Müdürlüğü, “Çekirge” isimli tarama gemisini açık teklif yordamı ile satmak üzere ihaleye çıkıyor. Kestirimi olarak 6 milyon TL bedel biçilen gemi için 7 Haziran’da ihale düzenlenecek.

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, ihaleye katılmak isteyenler için süreksiz teminat bedeli de 600 bin TL olarak belirlendi. İhale ilanında geminin ekonomik ömrünü tamamlamış olduğu belirtildi. Tarama aracı olarak kullanılan gemi, 1974 yılında Almanya’da inşa edilmişti.

İBB’YE DEVRETMET İSTEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de geçtiğimiz günlerde İDO’nun kendisine devretmek istediği 2 feribotu satabilmek için İBB Meclisi’nden yetki istemiş lakin çoğunluktaki AKP-MHP kümesinin pürüzüne takılmıştı.

Satış konusu, İBB Meclisi’nin 18 Mayıs tarihli oturumunda gündeme geldi. Satış ve kiralama için İBB idaresi tarafından hazırlanan teklifte, İBB ile iştirak şirketi iken 2010 yılında özelleştirilen İDO ortasında düzenlenen mukavele ile İstanbul gemi siciline kayıtlı deniz vasıtalarının, 30 yıllığına şirkete verildiği anımsatıldı.

“MALİYETLER YÜZDE 571.48 ARTTI”

İDO’nun, gemi doluluk oranlarının istenilen seviyede olmaması, tamamı dövize endeksli ve özelleştirilmeden itibaren USD bazında yüzde 571.48 artan bakım tamirat, yakıt masrafları, yüksek donatım ve personellik maliyetleri nedeniyle Orhan Gazi-1 ve Osman Gazi-1 isimli feribotları kontrat kapsamında İBB’ye iade etmek istediği bildirildi.

Feribotların bakım, sigorta üzere masrafları ve boyutları sebebiyle çekilebilecekleri iskele sayısının hudutlu olması, iç çizgi seyahatlerine elverişli olmaması nedeniyle feribotların satışı ya da kiralanması için İBB Meclisi’nin karar alması talep edildi.

Çoğunluktaki AKP-MHP kümesinin oyları ile satış teklifi müdürlüğe iade edildi. Mevzu karara bağlanmadı.

TARTIŞMAYA NEDEN OLDU

Satış teklifi İBB Meclisi’nde tartışmaya neden oldu. AKP’li Hukuk Kurulu Lideri Muhammet Kaynar “İBB Lideri Ekrem İmamoğlu adaylığı sürecinde deniz ulaşımının 3 katına çıkarılacağını vaat etti. Tam zıddı uygulama ile bu teklifi yapıyor. Yeni bir şey yapmalarından beklentimiz yok, bari var olanı koruyalım. Feribotları işletmeci şirket işletmiyorsa satmak yerine belediye çalıştırmalı” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Mithat Çelik, Yenikapı-Yalova çizgisinde çalışan bu feribotların Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla cirolarının düşmesi, bakım maliyetinin çok yükselmesi nedeniyle İDO tarafından İBB’ye devredilmek istendiğini belirterek, bu feribotların kent için ulaşımda kullanılmasının mümkün olmadığını, uygun iskelenin bulunmadığını söyledi.

“İDO’YU SATARKEN BU KADAR KONUŞMADINIZ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.