İki Fransız kuzenin yeni seyahat durağı Aydın oldu

François Pons isimli Fransız, 5 yıl evvel bir trafik kazası atlarak tekerlekli sandalyeyle yaşamaya mahkum kaldı.

Pons, satış mağazalarında eğitmen olan kuzeni Marc Bouzik’in teklifiyle 3 Mayıs’ta Fransa’nın Loire-Atlantique kentinde bulunan bir komün olan Saint Nazaire’den sepetli motosikletle yola çıktı.

2 kuzen temmuz ayında Rusya’nın Uzak Doğu’daki liman kenti Vladivostok’ta son bulacak 20 bin kilometrelik seyahatlerinin 8’inci durağında Aydın’ın Kuşadası ilçesine ulaştı.

Türkiye’ye ulaştılar

Fransa, İsviçre, İtalya, Slovakya, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk’u geçerek Türkiye’ye gelen kuzenler, Nusret Baykara isimli vatandaşın konuğu oldu.

Pürüzüne nazaran tasarlanmış motosikletle geziyor

Geçirdiği kazanın akabinde engelli kaldığını belirten Pons, “Sporu çok severdim. Judoda siyah jenerasyon sahibiydim. Lakin, artık manim nedeniyle bu sporu yapamıyorum. Tekerlekli sandalyeye mahkum oldum. Engelli durumuma nazaran iş bulmakta zorlandım. Tüm bu ıstırapların içindeyken kuzenim Marc bana bu seyahati önerdi. Engelime uygun tasarlanmış profesyonel bir sepetli bir motosikletle yola çıktık. Bu seyahatle engelli de olsa insanın başarabileceğini, hayatın devam ettiğini, ümitsizliğe kapılmamak gerektiğini göstermeye çalışıyorum. Seyahatimizin sonunda bu motosiklet ve sepetini isteyen engellilere tıpkı emel için vereceğiz” dedi.

“Herkes hayallerinin peşinden koşsun”

Kuzeninin araba kullanamaması nedeniyle motosiklet sepeti formülünü bulduklarını söyleyen Marc Bouzik de herkese hayallerinin peşinden koşmasını tavsiye etti. Bouzik, “Herkese bilhassa engellilere dünyayı keşfetmeyi öneriyorum. Önemli kazalar, önemli olaylar sonrasında da ümitsizliğe kapılmamak gerektiğini düşünüyorum. François ile başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“Umarım gayelerine sıkıntısız ulaşırlar”

Kuzenleri Kuşadası’nda ağırlayan Nusret Baykara da, “Aynı kulübün üyesi olduğumuz François ile Marc hoş bir emel için yola çıktı. Tıpkı kulübe üye olduğumuz için benimle bağlantıya geçti. Kendilerini burada ağırladık. Umarım maksatlarına meselesiz bir biçimde ulaşırlar.” tabirlerini kullandı.

Sırada öteki ülkeler var

Kuzenler seyahat boyunca dağ yollarını tercih ederek, İran, Türkmenistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan güzergahlarıyla Rusya’ya ulaşmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.