İran polisinden gözaltında azap altında ölen Amini için açıklama

İran polisi, İran’da başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının akabinde girdiği komada hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini hakkında açıklama yaptı.

İran’ın resmi haber ajansı Fars’ın aktardığına nazaran, açıklamayı yapan Tahran polisi yetkilisi Hüseyin Rahimi genç bayanın hayatını kaybetmesini “tekrarlanmaması gereken bahtsız bir olay” kelamlarıyla kıymetlendirdi. Habere nazaran, Rahimi, “İran polisine karşı korkakça suçlamalar yöneltildi. Mahkeme gününe kadar bekleyeceğiz lakin emniyeti sağlama misyonumuzu bırakamayız” dedi.

DARPTAN SONRA KOMAYA GİRDİ

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin geçen hafta gözaltına alınmasının akabinde hayatını kaybetmesi İran’da protestolara yol açmıştı. Ülkede bayanlar başörtüsü zorunluluğuna reaksiyon göstermiş, polis kimi protestolarda şiddete başvurmuştu.

Polis, Amini’nin kalbinin durması sonucu öldüğünü açıklamıştı. Lakin internette genç bayanın tutuklanmasının akabinde başına darbe aldığı, buna bağlı olarak komaya girdiği ve Salı günü de beyin vefatının gerçekleştiği tezleri ortaya atılmıştı. İran polisi, kelam konusu tezleri geri çeviriyor.

TAHRAN SAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Amini’nin komaya girmesinin akabinde İçişleri Bakanlığı’na resmi soruşturma buyruğu vermişti. Tahran Savcılığı da olayla ilgili soruşturma başlatılacağını açıkladı. Çok sayıda parlamenter, olayın açıklığa kavuşturulması için polisin elindeki imgelerin yayınlanmasını talep etti.

İran’da 1979 yılındaki İslam İhtilali’nden bu yana katı kıyafet kuralları uygulanıyor. Bilhassa büyük kentlerde ve varlıklı semtlerde bayanların başörtüsü zorunluluğuna uyup uymadığı ahlak polisi tarafından sıkı biçimde denetleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.