İstikrar ve şefkat isteyen zorluk içindeki genç bir bayanın hikayesi: Haz

İlk kitabı Haz’ı yayınladığında siyah bayan edebiyatına bomba üzere düşen Leilani, ressamlığının da tesiriyle düzyazısını farklı tonlar ve ıstırap dolu fırça darbelerini çağrıştıran renklerle dolduruyor.

Dilinin ihtişamı, cümlelerinin sürprizleri ve keşfedilmemiş taraflarıyla insanı sarmalıyor. Haz, kapitalizmin, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin cenderesine sıkışmış, istikrar ve şefkat isteyen zorluk içindeki genç bir bayanı merkezine alıyor.

Edie yirmili yaşlarında hayatta tökezlemeye başlıyor. Vasat bir apartman dairesinde yaşıyor, işine gidip geliyor, gerçek kişiyi bir türlü bulamıyor. Tıpkı vakitte, içinde kaynayan sanata orta sıra da olsa can veriyor.


Fiili bir rol model

Kurallar çerçevesinde açık bir evlilik yaşayan Eric ve Rebecca ile tanışıyor. İşsiz kaldığında Eric’in konutuna davet ediliyor. Rebecca için tereddütlü bir müttefik ve evlatlık kızına fiili bir rol model haline geliyor.

Kitap için ne dediler

“Eğlenceli ve ölümcül.” Zadie Smith

“Leilani’nin birinci romanı yaz üzere: Buzun çatırdayarak erimesi üzere mahmur damlalara dönüşen cümleler; doruktan aşağı çılgınca ileri atılan bir bisiklet üzere bir öykü.”

The New York Times Book Review

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.