Katar’da İngiltere’ye 10 milyar sterlinlik yatırım

Katar’dan İngiltere’deki kilit bölümlere 10 milyar sterlinlik yatırım atağı geldi. İki ülke ortasında üst seviye görüşmeler gerçekleştirilirken, “Stratejik Yatırım Ortaklığı” muahedesi imzalandı.

Katar ile İngiltere ortasındaki ekonomik, kültürel ve savunma alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi hedefiyle İngiltere’ye gelen Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani İngiltere Kraliçesi Elizabeth ile Windsor Kalesi’nde bir ortaya geldi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, Katar buyruğunun ekonomik büyümenin harekete geçirilmesi ve global zorlukları ele almak için İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de görüştüğü bildirildi.

Al Sani’nin ziyareti kapsamında, Katar, teknoloji, sıhhat, altyapı ve pak güç dalları de dahil olmak üzere İngiltere’ye 10 milyar sterlin yatırım yapma kelamı verdi.

Körfez ülkesinin dışişleri bakanı Pir Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani Financial Times’a yaptığı açıklamada, fonların önümüzdeki beş yıl içinde Katar Yatırım Otoritesi aracılığıyla finanse edileceğini söyledi.

İdaresi altında kestirimi 450 milyar doları olan QIA’nın lideri Pir Muhammed, “Bunun yakın gelecekte İngiltere ve Katar’a büyük fırsatlar getirmesini umuyoruz” dedi.

‘İŞ FIRSATLARI YARATACAK BİR HAMLE’

Muhammed, 2050 yılına kadar İngiltere’nin net karbon emisyonlarını sıfıra indirme planlarına atıfta bulunarak, “Özellikle teknoloji, fintech, sürdürülebilirlik alanlarında büyük bir potansiyel var” diye ekledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Katar ile yapılan muahedeyi İngiliz iş dünyasına bir inanç oyu olarak memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı. Johnson, “İngiltere-Katar stratejik yatırım iştiraki, ticaret ve yatırım yoluyla ekonomik büyüme vizyonumuzu gerçekleştirerek, ülke genelinde kilit kesimlerde kaliteli iş fırsatları yaratacak” dedi.

Geçen yıl İngiltere, Abu Dabi devlet fonu Mubadala ile İngiliz hükümeti 10 milyar sterlinlik yatırım yapmak için benzeri bir muahede imzalamıştı.

İngiltere ve Katar ayrıyeten “küresel güç kaynaklarının güvenliğini desteklemek için inovasyon ve işbirliğini artırmak için birlikte çalışmak” için bir mutabakat zaptı imzaladıklarını açıkladı.

Katarlı yetkililer, Rusya’nın gücüne olan bağımlılığını azaltmaya çalışırken, uzun vadeli LNG mukaveleleri yapmak ve kıtaya ihracatı artırmak için Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya da dahil olmak üzere Avrupa’daki çok sayıda hükümet ve güç şirketi ile görüşmelerde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.