Kira artışları ve konut yetersizliği ‘geniş aile’ anlayışını geri getirdi

Türkiye genelinde konut kiraları yükselişini sürdürürken, İzmir’de de benzeri bir durum kelam konusu. 2020 yılında yıkıcı bir zelzele yaşayan kentte konut yetersizliğinin olduğunu söz eden İzmir Emlak Komitecileri Odası Lideri Mesut Güleroğlu, yalnızca 2 ya da 3 ay evvel 2 bin 500 lira olan kiralık dairelerin, bugün ortalama 4 bin 500 liraya kiralandığını belirtti. Güleroğlu, birtakım vatandaşların yüksek kiralar ve konut yetersizliği nedeniyle anne ve babalarının yanına yerleştiğini, eski geniş aile kavramına geri dönüşün olabileceğini kaydetti.

“EMLAKÇILARIN ELİNDE MESKEN KALMADI”

İzmir zelzelesinden sonra konut fiyatlarının otomatikman arttığını aktaran Güleroğlu, “Yıkılmış ve hala yapılmayı bekleyen binalar var. Bu yüzden İzmir’de konut açığı çok fazla. Öğrenciler de geliyor. Konut sıkışıklığından kaynaklı fiyatların yükseldiğini görüyoruz. 2-3 ay evvel 2 bin-2 bin 500 liraya tutabileceğiniz bir konut, şu anda 4 bin 500-5 bin bandına çıktı. Emlakçıların elinde de mesken kalmadı. Bu sebeple bir zahmet yaşıyoruz” dedi.

“EMLAKÇILAR GÜNAH KEÇİSİ OLDU”

Güleroğlu, “Yeni binalar yapılsa dahi en az 18 ay sürer. Yani bu durumda 2 yıl boyunca konut açığı devam etmiş olacak. Kaldı ki İzmir’de bin dairelik arsa da yok. Yalnızca Torbalı, Ayrancılar civarında olduğunu söyleyebilirim. Talep çok fakat arz talebi karşılayamadığından fiyatlar yükseliyor. En büyük zahmetimiz, yeni konut olmaması. Emlakçıların mesken fiyatlarını artırdığı söyleniyor. Bu türlü bir durum yok. Örneğin mal sahibinin konutunun kıymeti 5 milyon oldu, kira oranı da konutun bedeliyle hakikat orantılı oluyor” diye konuştu.

“ANNE VE BABASININ YANINA TAŞINAN VATANDAŞLAR VAR”

Kirada oturan ya da farklı konuta çıkanların, anne ve babalarıyla oturmaya karar vermeye başladığını söz eden Güleroğlu, “Kiranızı ödeyemiyorsanız mecburen ailenizin yanına dönersiniz. Evvelce geniş aileler vardı. Daha büyük konutlarda çok sayıda aile ferdi birlikte kalıyordu. Durum bu formda devam ettiğinde eskiye dönüş olur. Duyduklarımıza nazaran anne ve babasının yanına taşınan vatandaşlar var” kelamlarına yer verdi.

“EV BULAMAZSAK MECBUR ANNEMLERİN YANINA TAŞINACAĞIZ”

İzmir’de yaşayan bir çocuk annesi Aydan Demirel Çiftçi de yüksek kira oranlarından şikayet etti. Yaklaşık bir aydır konut aradığını belirten Demirel Çiftçi, “4 yıldır tıpkı meskende oturuyorduk. Yüksek oranda artırım yapmak isteyen bir mesken sahibimiz var. Konutunu satacağını söyleyip bizi konuttan çıkarmak istedi. Ben bin 260 TL’ye oturuyordum. Tıpkı apartmanda dairelerin yeni kiracılara 3 bin 70 lira ile 4 bin 750 lira ortasında bir fiyata kiralandığını gördük. Seneye taşınsam tıpkı kahırları tekrar yaşayacağız. Bu yüzden konut bakmaya başladık. Bir aydır mesken bakıyoruz lakin uygun bir mesken bulamadık. Eski konutlar için bile 3 bin 500, 4 bin lira kira istiyorlar. Bir de memur kiracı koşulu aranıyor. Bir çıkarcılık kelam konusu. Geçen gün annemi arayıp ’En sonunda sizin konutunuza yerleşeceğiz’ dedim. Konut bulamazsak mecbur annemlerin yanına taşınacağız” dedi. Aydan Demirel Çiftçi’nin kayınvalidesi Zehra Çiftçi ise “Kiralar çok arttı. En sonunda çocuklarımızı yanımıza alacağız. ’Başımızın üstünde yeriniz var’ diyeceğiz. Diğer bir alternatifimiz kalmadı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.