Kırkpınar’da altın kemer, 25 yıldır başpehlivanını bekliyor

Edirne Belediyesince 1960 yılında resmi olarak başlatılan altın kemer uygulaması güreş kurallarına nazaran, başpehlivan olana bir yıllığına veriliyor.

Güreşi kazanarak emanetçisi olduğu altın kemeri 1 yıl müddetince takan başpehlivan, bir sonraki yıl Kırkpınar’da başarılı olamazsa kemeri iade ediyor.

Üç yıl fire vermeden üst üste Kırkpınar’da şampiyon olan başpehlivan ise altın kemerin ebedi sahibi oluyor.

İlk kuşanan İbrahim Karabacak’tı

Yaklaşık 1,5 kilo tartısında 22 ayar 480 gram altından imal edilen “altın kemer”i birinci sefer, 1960 yılında İbrahim Karabacak aldı.

Daha sonraki yıllarda seriyi tamamlayan Ordulu Mustafa Bük (1966-1967-1968), Karamürselli Aydın Demir (1976-1977-1978), Denizlili Hüseyin Çokal (1982-1983-1984) birer kere altın kemerin sahibi olurken, Karamürselli Ahmet Taşçı, Cumhuriyet tarihinde altın kemeri iki sefer (1990-1991-1992 ve 1995-1996-1997) elde etti.

1997 yılından bu yana başpehlivanlık unvanını üst üste 3 defa hiçbir pehlivan elde edemediği için 25 yıldır altın kemer daimi sahibini arıyor.

Ali Gürbüz dopingli çıkınca kemeri iade etti

Son devirde altın kemere yalnızca birkaç başpehlivan yaklaştı.

2007 ve 2008 yılları Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Recep Kara, altın kemer sahipliğine çok yaklaşmasına karşın Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilmesiyle bu unvanı alamadı.

2009 ve 2010 yıllarının başpehlivanı, “Altın puan ustası” Mehmet Yeşil Yeşil de 2011’de altın kemerin ebedi sahibi olmak için er meydanına çıktı. Mehmet Yeşil Yeşil, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yani altın kemer yılında, rakibi Fatih Atlı’ya ikinci çeşit güreşlerinde yenildi.

Ali Gürbüz, 2011 ve 2012 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde rakibi Recep Kara’yı, 2013 yılında da hemşehrisi İsmail Balaban’ı yenerek üç kere üst üste başpehlivanlık unvanını kazandı. Babası Recep Gürbüz’ün 1988’de Kırkpınar Başpehlivanı olarak bir yıllığına Antalya’ya getirdiği altın kemerin ebedi sahibi olmayı hak eden Ali Gürbüz, verdiği numunelerin dopingli çıkması nedeniyle son başpehlivanlık unvanını kaybetti ve altın kemeri iade etti.

Kemerde Ahmet Taşçı’nın “ahı mı” var

Güreş otoritelerinin “efsane güreşçi” olarak nitelediği Ahmet Taşçı’nın en son 1997 yılında ebedi sahibi olduğu altın kemer, o tarihten sonra her güreşin akabinde yine Edirne Belediyesinin kasasına dönüyor.

2001 yılındaki 640. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde altın kemerin 3. kere ebedi sahibi olmak için finalde uğraş eden Ahmet Taşçı, Vedat Ergin’le güreşinde hakemlerin kararlarına kızarak güreşi sonlandırmış, rakibinin elini kaldırarak Ergin’i galip ilan etmişti.

Söz konusu karşılaşmadan hakem kusurlarını münasebet göstererek çekilen Ahmet Taşçı, “O kemer ahlı, kimseye gitmez.” diyerek serzenişlerini çeşitli platformlarda lisana getirmişti.

Ahmet Taşçı: “Hakemler gelip helallik istediler”

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreşten Sorumlu Asbaşkanı Ahmet Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kelam konusu karşılaşmada hakkının yendiğini belirtti.

Galip geldiği halde hakemlerin Ergin’le tekrar güreştirdiklerini anlatan Taşçı, “Yorgunluk ve o atmosferde sonlanıp bırakıp gitmemle bu kemer kaldı. Hakkı yenmiş bir durum oldu orada. Natürel daha sonra hakemler gelip helallik istediler benden özür dilediler. ‘Hakkını helal et’ dediler. Ben de dedim ki ‘benim hakkım yok. Zira vücut Yaradan’ın, Allah’ın vücudu, bu bize vermiş olduğu bir lütuf. Yediyseniz de Cenabı Allah’ın hakkını yediniz siz ondan isteyin’ dedim. ‘Eyvah yandık’ dediler. Bu türlü bir olay oldu, ondan sonra bu iş ahlı kemere çıktı.” diye konuştu.

Taşçı, kendisinin bir “ahı” olmadığını, çalışanın, hak edenin alması tarafında temennisi olduğunu vurgulayarak, “Şimdi Ali (Gürbüz) için kemer yılı, inşallah altın kemeri alsın ve bu işte bitsin. Burası er meydanı, dualı çayır, yiğitlerin harman olduğu yer, burada yiğitçe güreşildikten sonra bu kemer hakkını, sahibini bulur.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.