Kırmızı ve beyaz et fiyatları cepleri yaktı! Vatandaş soluğu balıkta adı: İşte balık fiyatları...

Kırmızı ve beyaz et fiyatları cepleri yaktı! Vatandaş soluğu balıkta adı: İşte balık fiyatları…

Samsunlu balık satıcıları, kırmızı ve beyaz et fiyatlarının yüksek olmasının balığa olan ilgiyi arttırdığını söyledi.

Döviz kurunun yüksek olması ve artan maliyet girdileri, kırmızı et ile beyaz et fiyatların tavan yapmasına neden oldu. Durum böyle olunca protein ihtiyacını karşılamak isteyen vatandaşlar balık tezgahlarına yöneldi. Çipura ve levrek gibi balıkların kilosu 75 TL’den, somonun kilosu da 50 TL’den satılırken, vatandaşlar en çok kilosu 15 ile 25 TL arasında değişen mezgit, istavrit, barbun ve hamsi gibi balıklara yöneldi.

Vatandaşların pahalı olan etin yerine balık almayı tercih ettiğini ifade eden balık satıcısı Onurcan Köse, “Balık sezonu hızlı bir şekilde devam ediyor. Hamsi, mezgit ve barbun tezgahlarda bolca var. Fiyatlar da gayet uygun. Her vatandaşın alabileceği fiyatta balık var. Hamsinin kilosu 25, barbunun, mezgidin ve istavritin kilosu da 15 liradan satılıyor. Kırmızı etin fiyatı uçmuş. Tavuk budunun kilosu 40 TL. Vatandaş da kilosu 15-20 TL’den balık almayı tercih ediyor” dedi.

“Vatandaşlar da fiyatlardan gayet memnun”
Balık fiyatlarının ucuzluğunu koruduğunu dile getiren balık satıcısı Ercan Albayrak, “Havalar soğudu. Havanın bozuk gitmesine rağmen balık fiyatları yine de ucuz. Hamsi, barbun, mezgit ve istavritin fiyatı 15-20 TL arasında değişiyor. Vatandaşlar da fiyatlardan gayet memnun” diye konuştu.

“Kilosuna 50 TL verdik”
Et fiyatlarına göre balık fiyatlarının daha uygun olduğunu ifade eden vatandaşlar “Balık fiyatları bizce günün şartlarına göre uygun. Şu dönemde Allah herkesin yardımcısı olsun. Biz somon aldık. Nasip olursa akşam somon yiyeceğiz. Kilosuna 50 TL verdik. Bizce kırmızı et fiyatlarına göre gayet iyi.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.