Kombine rinoplasti nedir?

Kombine rinoplastinin amacı yeniden şekillenen burun görüntüsü ile yüzün uyumunun sağlanmasıdır. Rinoplasti yapılacak hastanın istekleri, yüzün yeni görünümünden ortaya çıkabilecek ihtiyaçları düşünülerek aynı seans içerisinde tüm yüzün ele alınmasıyla doğru güzelleşmeyi sağlamak için uygulanan tekniğe kombine rinoplasti adı verilmektedir.

Tüm yüz görünümün ele alınması prensibiyle uygulanan bu teknikte rinoplasti ameliyatının yanında cerrahi yöntemler kullanılabildiği gibi cerrahi olmayan botoks, dolgu, ip askı gibi medikal estetik uygulamalarından da faydalanılmaktadır.

Rinoplasti ile burun şekillendirmesi yapılacak olan hastanın yüzünde burun estetiği sonrası ortaya çıkması muhtemel fazla belirgin veya tam tersi destek gerekebilecek şekilde zayıf kalan noktalar belirlenip, gereken işlemlerin planlanıp müdahale edilmesi işlemlerinin hepsi kombine rinoplastinin kapsamına girmektedir.

Alın, kaş, yanak, dudak, çene, kulak gibi ihtiyaç duyulan tüm yüz bölgelerinde çalışma olanağı sağlamaktadır.

Örnek verecek olursak, rinoplasti ile burun estetiği yapılacak hastanın göz çevresine aynı ameliyat esnasında badem göz olarak bilinen ve gözlerin kalkık ve çekik olmasını sağlayan işlemin yapılması bir kombine rinoplasti çalışmasıdır. Düşük kaşların fransız askısı yani ip askı yöntemiyle kaldırılması, sarkık yanakların toparlanması, çene hattının belirginleştirilmesi (jawline) gibi işlemler bütüncül bir teknik olan kombine rinoplastinin çalışma alanlarındandır.

Kombine rinoplasti tekniği uygulanırken dikkat edilen diğer önemli konu ise hastanın cinsiyetinin göz önüne alınması ve buna göre kadın ve erkek yüz hatlarının farklı şekilde feminen ya da maskülen olarak sonuca ulaştırılmasıdır.

Rinoplasti ile aynı seasta; yüzün çeşitli bölgelerinde yaş, mimik, genetik gibi birçok nedenle ortaya çıkan kırışıklıklara botoks uygulanması, dudak üstü ve kenarlarında meydana gelen yarık ve derinliklerin ortadan kaldırılarak üzgün yüz görünümünün dolgu ile giderilmesi, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi de kombine rinoplasti tekniğinin kapsamında yer almaktadır.

Yüzün ortasında yer alan ve tüm görümünü etkileyen burnun, şekil olarak yenilenmesi ve estetik bir görünüme ulaştırılması sonucunda bu değişikliğin tek başına yeterli olmayacağı düşünüldüğü durumlarda bütün yüzün ele alınmasıyla kombine rinoplasti tekniği uygulanmaktadır. Burada en temel konu yüzün görünüm olarak bütünlüğe kavuşturulmasıdır.

Kombine rinoplasti uygulaması planlanan tüm işlemlerin aynı anda yapıldığı bir tekniktir.

 

İlandır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.