Korkutan araştırma: İklim değişikliği insanlığı yok edebilir

Yeni bir araştırmada bilim insanları, iklim değişikliğinin insanlığa yönelik tehditlerinin gereğince araştırılmadığına dikkat çekerek uygarlığın yok olma ihtimalinin göz arkası edilmemesi gerektiği ikazında bulundu.

İklim alanında çalışan milletlerarası araştırmacılardan oluşan bir grup, yayınladıkları tahlilde global ısınmanın Dünya’da bir kıyamete yol açabileceği istikametinde somut göstergeler bulunduğuna dikkat çekti.

“İnsanlığın yok oluşuna yol açabilecek tehditlerin gereğince araştırılmadığını, iklim değişikliğinin de fazla ciddiye alınmadığını” vurgulayan araştırmacılar, kıyamet senaryosunun küçük bir ihtimal bile olsa ihmal edilemeyeceğini söz etti. Yayınlanan raporda, “Giderek hızlanan iklim değişikliğiyle karşı karşıyayken en vahim senaryolara gözümüzü kapatmak en uygun ihtimalle amatörce bir risk idaresi, en makûs ihtimalle de ölümcül bir aptallık” sözleri dikkat çekti. Uzmanlar, dünyanın süratli bir biçimde iklim değişikliği felaketlerine hazırlık yapması gerektiği ihtarında bulundu.

Araştırmaya nazaran, insanlığın yok oluşuna yönelik araştırmalar son olarak 1980’lerdeki Soğuk Savaş vaktinde nükleer savaş tehdidinin yükseldiği devirde ağırlaşmıştı. O periyottan bu yana bilhassa son periyotta öne çıkan kuraklık, çok sıcaklar, savaş ve hastalık tehditleriyle ilgili çalışmalar yetersiz kaldı.

‘İKLİM KRİZİ, İMPARATORLUKLARI DEVİRDİ’

Uluslararası araştırma takımı, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne de yükselen tehditler konusunda özel bir rapor hazırlama davetinde bulundu. Takım üyesi olan Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Luke Kemp, “İklim değişikliği tarih boyunca tüm kitlesel yok oluşlarda rol oynadı. İmparatorlukların devrilmesine yol açtı ve tarihi şekillendirdi” dedi. Dünyada 3 dereceyi aşan sıcaklık artışlarının yaratacağı risklerin hâlâ tam olarak bilinmediğini kaydeden Kemp, artan sıcaklıkların yol açtığı felaketlerin yanı sıra iklim değişikliğinin mali krizleri, çatışmaları, yoksulluğu, su kıtlığını ve salgınları da beraberinde getirebildiğine dikkat çekti.

Almanya’daki Postdam İklim Tesirleri Araştırma Enstitüsü’nden Profesör Johan Rockström ise, “Bu bahiste daha çok şey öğrendikçe tasamız daha da artıyor. Gezegenimizin karmaşık ve hassas bir organizma olduğunu daha güzel anlıyoruz ve felaketi önlemek için bunun matematiğini uygun yapmalıyız” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.