Muğla’da son 2 yılda 50’nin üzerinde uzman hekim istifa etti

Muğla’daki kamu hastanelerinde tabip ve işçi eksikliği yaşanıyor. Turizm döneminin gelmesiyle birlikte nüfusu giderek artan kentte dahiliye, göğüs hastalıkları, ortopedi, beyin cerrahi alanlarında tabip bulunamıyor.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’nın 13 ilçesinin 12’sinde hastane bulunduğunu, mevcut hastanelerin tamamına yakınında hekim başta olmak üzere işçi yetersizliği yaşandığına dikkat çekti. Girgin, “Muğla’nın kışın bir milyon, yazın beş milyon nüfusu var. Gerek hekimlerin özlük haklarından kaynaklanan gerekse işçi eksikliği nedeniyle birçok sorun yaşanıyor. Tabipler istifa ediyor, öbür kentlere tayin istiyor” dedi. Girgin, “Biz öncelikli olarak turizm bölgelerindeki işçi için lojman yapılması gerektiğini söylüyoruz. Hiçbir sıhhat işçisi çok yüksek kiralar nedeniyle burada durmak istemiyor” diye konuştu.

HASTANEDE AYGIT BİLE YOK

CHP’li Girgin, kentte yaşanan tabip eksikliğine ait şu bilgileri verdi: “Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz devlet hastanelerinde bölgede tek çocuk hekimi var. Köyceğiz’de bir dahiliyeci on ay evvel istifa etti, kalan tek dahiliyeci de iki ay sonra emekli olacak. Yatağan akciğer hastalıklarının en ağır olduğu bölge lakin bir tane göğüs hekimi yok. Ortaca, Dalaman, Köyceğiz üzere motosiklet kazalarının en ağır yaşandığı yerde bir tane beyin cerrahi yok. Dalaman’da tomografi aygıtı yok, göz ve ortopedi tabibi yok, hastanenin fizikî kapasitesi yetersiz. Ortaca Devlet Hastanesi’nde son bir yılda yedi uzman, beş pratisyen tabip istifa etti. Son üç yılda Milas Devlet Hastanesi’nde 15 hekim iş bıraktı, 11’i emekli oldu, 12’si tayin isteyerek gitti. Muğla Araştırma Hastanesi’nde çocuk alerji hekimi yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Giderlerse gitsinler’ demişti. Aslında kelamın muhatabı tabipler değil, halk sıhhatidir.” Muğla Tabip Odası Lideri Cafer Şahin de Muğla da hem hekim hem de tıbbi materyal eksikliği olduğuna vurgu yaptı. Şahin, “Toplamda son iki yılda Muğla’dan 50’nin üzerinde uzman hekim istifa etti, bir o kadar erken emekli oldu. Menteşe Devlet Hastanesi’nde beyin cerrahisinin kullandığı ameliyat yastığı olmadığı için cerrah ameliyat yapamadı. Hasta konutuna gönderildi. Bodrum’dan uzman arkadaşımız Şırnak’a gönderildi. Zira orada da hekim yok. Bunun ismi tam olarak tabip yetmezliğidir” dedi.

MAAŞ KİRAYA GİDİYOR

Şahin, “Maaşın tamamına yakını kiraya gidiyor. 7-8 bin lira kira ödeyen doktor arkadaşlarımız var” diye konuştu. Tek uzman hekim kaldığınızda daima vazifede olmak zorunda kalıyorsunuz. Acillerde bir tabip günde 350-400 civarında hasta bakıyor. Hasta sayısındaki artış şiddeti de beraberinde getiriyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.