Murat Yetkin: Erdoğan, İsveç’e NATO üyeliği verdi; Türkiye’nin elinde ne kaldı?

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın aylar süren müzakerelerden sonra İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yaktığını duyurmasına ilişkin olarak, “Erdoğan İsveç’e NATO üyeliği verdi, Türkiye’nin elinde ne kaldı?” diye sordu.

Yetkin, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliği için terörle mücadele üzerine AB üyeliği şartı koymasının da birkaç saat sonra üyeliğe onay vermesinin de sürpriz olduğunu belirtti. 

Yetkin, şunları kaydetti: 

“Erdoğan ABD Başkanı Biden ile görüşmesine artık elinde İsveç kozu olmadan girecek. Görüşmede F-16 satışı ve Suriye’ye PKK bağlantılı örgütlere verilen ABD desteği Türkiye açısından en önemli konular.

Biden ne diyecek? Örneğin Türkiye’nin AB ile ilişkileri bakımından da önem taşıyan demokratikleşme ve insan hakları konularına, örneğin Osman Kavala ve Gezi Davasına girecek mi? Yoksa karşısında seçimi yine kazanmış ve Meclis çoğunluğuna sahip bir Erdoğan bulunduğunun ayrımında olarak ABD’nin ulusal çıkarları açısından azami faydayı elde etmeye, bu arada da Erdoğan’ın halka anlatacağı bir şeyler verme yoluna mı gidecek?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx