Saray’daki hırsızlıkta yeni gelişme: 26 yıl 3 aya kadar mahpus istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaşanan oyuncak hırsızlığına ait soruşturmayı tamamladı. Başsavcılık, 5’i saray çalışanı toplam 7 kişi hakkında dava açtı. İddianamede saray çalışanları hakkında “Bina içerisinde koruma altına alınmış eşya hakkında nitelikli hırsızlık” kabahatinden 26 yıl 3 aya kadar mahpus istendi. 

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine nazaran, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerleşkesinde bulunan Millet Camii altındaki depolardan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurtiçi seyahatlerinde çocuklara dağıttığı oyuncakların resmi araçlarla çalındığını ve bu kapsamda gözaltına alınan 8 şüpheliden üçünün tutuklandığını ortaya çıkmıştı. 

HIRSIZLIĞA 26 YIL 3 AY İSTENDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı’nın ihbarı üzerine başlatılan soruşturmayı tamamladı. Başsavcılık, 5’i saray çalışanı 7 kişi hakkında iddianame hazırlayarak, Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi. Mahkemece kabul edilen iddianamede, 5 saray çalışanı hakkında “Bina içerisinde koruma altına alınmış eşya hakkında nitelikli hırsızlık” hatasından 26 yıl 3 ay mahpus istenirken, oyuncakları deposunda saklayan Yusuf D. İsimli kuşkulu hakkında “hırsızlık kabahatine yardımdan” 12 yıla kadar, oyuncakları satın alan kırtasiyeci Mehmet B. hakkında da “suç eşyasının satın alınması” cürmünden 5 yıl 3 aya kadar mahpus cezası talep edildi. 

RESMİ ARAÇLA HIRSIZLIK

Davanın iddianamesinde, soruşturmanın 25 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı Müdafaa Daire Başkanlığı tarafından yapılan ihbar üzerine başlatıldığı, ihbarda Cumhurbaşkanlığı Millet Camii altında bulunan depolardan oyuncak kolilerinin çalındığı, aksiyonu gerçekleştirenlerin Cumhurbaşkanlığı çalışanları olduğu ve hırsızlığın yaklaşık 5 yıldır devam ettiğinin bildirildiği anlatıldı. İddianamede, bu kapsamda başlatılan soruşturmada, 5 yıla yönelik maddi bir tespit yapılamadığı fakat son bir ay içerisinde toplam 919 bin 958 TL’lik oyuncağın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dışına resmi araçlarla çıkartılarak piyasaya satıldığı söz edildi. 

1 AYDA 298 KOLİ OYUNCAK ÇALINDI

Şüphelilerin konut ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, bebek ve kumandalı otomobilleri saray çalışanlarından Tuğrul Y’den satın aldığı belirlenen kırtasiyeci Mehmet B.’nin iş yeri deposunda 624 adet, saray çalışanı S.G’nin konutunda ise 36 adet oyuncak bulunduğu anlatılan iddianamede, incelenen kamera imajlarında de şüphelilerin vakit zaman minibüslere oyuncak kolileri yüklediği ve bu biçimde son 1 ayda 298 kolinin dışarıya çıkarıldığının tespit edildiğine yer verildi.

İddianamede, kumandalı otomobil kolilerinde 24’er, oyuncak bebek kolilerinde ise 16’şar adet bebek bulunduğu, yapılan piyasa araştırmasında 298 koli oyuncağın bedelinin yaklaşık 840 bin lira olduğu, şüphelilerden elde edilen oyuncakların da eklenmesi ile toplam sayının 919 bin 958 liraya ulaştığı belirtildi.

HESAP HAREKETLERİ ELE VERDİ

Şüphelilerden Tuğrul Y.’nin itirafçı olduğu ve hatasını kabul ederek başka şüphelilerin isimlerini verdiği, kırtasiyeci olan kuşkulu Mehmet B.’nin de Tuğrul Y’den oyuncakları satın aldığını söylediğine dikkat çekilen iddianamede, öteki 5 şüphelinin suçlamaları kabul etmemelerine rağmen, kamera kayıtları ile ortalarındaki banka hesap hareketlerinden oyuncakları çaldıklarının anlaşıldığı tabir edildi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak. Öte yandan savcılık, itirafçı Tuğrul Y.’nin sözünde ismi geçen bir kuşkulu hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.