Sıcak hava kavuracak! Kronik rahatsızlığı olanlar dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son hava durumu varsayımlarına nazaran, ülke genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 4 ile 12 derece üzerinde seyredecek. Uzmanlar bilhassa kronik rahatsızlığı olanlara değerli ikazlarda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Varsayım ve Erken İhtar Merkezi’nce yapılan açıklamada, hava sıcaklıklarının artarak, Marmara Bölgesi’nde (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) hafta ortasına kadar mevsim normallerinin 4 ile 12 derece üzerinde seyredeceğinin iddia edildiği duyuruldu.

40 DERECEYİ GÖRECEK

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bölgemiz genelinde hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artarak mevsim normallerinin üzerinde (gece sıcaklıklarının 4 ila 6 derece, gündüz sıcaklıklarının 8 ila 12 derece) seyretmesi bekleniyor.

Hava sıcaklıkları ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ve Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Varsayım ve Erken İhtar Merkezi’nin yayınlayacağı varsayım raporlarının dikkatle takip edilmesi kıymet arz etmektedir” sözlerine yer verilirken, Aydın’da en yüksek gündüz sıcaklığının 40 derece ile Pazar günü ölçüleceği belirtildi.

4 İLE İKAZ GELDİ

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nün varsayımlarına nazaran 26-31 Mayıs tarihileri ortasında Bilecik, Eskişehir, Bursa ve Kütahya’da hava sıcaklıklarının hafta ortasına kadar mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği iddia ediliyor. Bilecik’te bugün 29 derece olan hava sıcaklığı hafta sonu 35 olması beklenirken, Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü oluşması beklenen güneş çarpması olayları için vatandaşları uyardı.

EGE’DE YAŞAYANLAR DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelerine nazaran; Ege Bölgesinde yer alan başta Denizli başta olmak üzere etraf vilayetlerde 26-29 Mayıs 2022 tarihleri ortasında hava sıcaklıklarının artarak mevsim normallerinin 4 ila 12 derece üstünde seyretmesi bekleniyor.

26 Mayıs 2022 gününden itibaren sıcaklıkların artarak tekrar mevsim normalleri üstünde seyredeceği ise varsayım ediliyor. Denizli’de havaların az bulutlu ve güneşli olması bekleniyor. Hava sıcaklıklarının ise en düşük 35, en yüksek ise 38 derece civarında olacağı varsayım ediliyor.

Meteoroloji yetkilileri, vatandaşları ani sıcaklık değişimlerine karşı hazırlıklı olunması ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava varsayım raporlarının dikkatle takip edilmesi kıymetle arz ettiğini açıklayarak uyardı.
(AÖ-MB-Y)

UZMANDAN İKAZ

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte bilhassa kronik hastalar ve yaşlılar için dertli günlerin de başladığını belirten Uzman Tabip Murat Ülgey, şeker, tansiyon yüksekliği, kalp hastalığı ve akciğer hastalığı olan bireylerde kıymetlerin yükselmesi ve ilaç yetersizliklerinin ortaya çıktığını söz etti.

Bilhassa sıcak havalarda sıvı kayıplarıyla birlikte beden direncinde düşüşler yaşandığını söyleyen Uzman Dr. Ülgey, kronik rahatsızlığı olanlara belirlenen saatler ortasında dışarıya çıkmamaları konusunda ihtarda bulundu.

“10.00-16.00 SAATLERİ ORTASINDA DIŞARIYA ÇIKILMAMALI”

Bilhassa hava sıcaklığının en yüksek olduğu 10-00-16.00 saatleri ortasında güneş altında dolaşılmaması gölgede ve serin yerlerde durulması gerektiği konusunda ihtarda bulunan Uzman Dr. Ülgey, vatandaşların işlerini halletmek için havanın giderek serinlendiği ve nem oranının düştüğü periyotlarda dışarı çıkılmasını önerdi.

Sıcak havalarda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisinin de giysi şekli olduğunu aktaran Uzman Dr. Ülgey, kıyafet seçiminde mümkün olduğunca açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

Koyu renkli kıyafetlerin güneşi daha fazla çektiğini ve sıvı kaybı ile güneş çarpmalarına yol açtığını söyleyen Uzman Dr. Ülgey, mümkün olduğunca teri çeken pamuklu kumaştan yapılmış kıyafetleri tercih etmek gerektiğine değindi.

SIVI ALIMINA DİKKAT

Besin tüketimi ve sıvı alımının da büyük değere sahip olduğunu belirten Uzman Dr. Ülgey, şunları söyledi;

*Yüksek sıcaklıklarda terle birlikte bol ölçüde tuz kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu da bedende halsizlik, kırgınlık üzere şikâyetlere yol açmaktadır. Sıvı kaybı sonucunda böbrekte yeterli çalışmama meseleleri ortaya çıkmaktadır.

*O yüzden kesinlikle bol sıvı tüketilmesi hayli ehemmiyet arz etmektedir. Bu devirde olağandan daha fazla sıvı tüketilmesi gerekiyor. Ortalama iki, iki buçuk litreden aşağı olmamasını tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.