Sıfır aracı rüşvetle satan bayiye ceza

Sıfır araç satışlarında uzun süredir yaşanan rüşvetli satış çarkını frenlemeye yönelik ceza geldi.

Müşterilerinden açıktan para alarak, fahiş fiyatla aksesuar satarak ya da ikinci el aracını çok ucuza sayarak sıfır araç satan otomotiv bayilerinin ikinci el araç satma yetki belgesi iptal edilecek.

Rüşvet çarkında ısrar eden bayi, hem bir yıl süreyle ikinci el araç satışı yapamayacak hem de araç başına 4 milyon 459 bin lira para cezasına çarptırılacak.

Düzenlemenin eksiksiz uygulanması halinde rüşvet çarkının önemli ölçüde azalacağı orta sınıf sıfır araç fiyatlarının 100-150 bin lira civarında ucuzlayacağı tahmin ediliyor.

1 YIL SÜREYLE İPTAL EDİLECEK

Ticaret Bakanlığı, araç kıtlığını fırsata çevirip vatandaşın sırtından yıllardır haksız para kazanan bayilerin rüşvet çarkını nihayet fark edip yönetmeliği değiştirdi.

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni maddelere göre; stoklarında olduğu halde sıfır otomobil satışından kaçınan, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep eden, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlayan ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirleyerek haksız kazanç elde eden bayilerin ikinci el araç satış yetki belgesi 1 yıl süreyle iptal edilecek.

Stoklarında olduğu halde araç satışı yapmayan bayilere kesilecek yaklaşık 4.5 milyon liralık ceza stokçuluk kapsamında tahsil edilecek.

Ayrıca bu bayilerin isimleri bakanlık internet sitesinden ilan edilecek. Bayilerin son dönemde en büyük kazancı ikinci el araç satışından elde ettikleri bildirildi.

İŞTE RÜŞVET YÖNTEMİ

Bazı kötü niyetli bayiler sıfır araç almak isteyen müşterilerini ilk olarak, ‘Elimizde hiç araç yok’ diyerek karşılıyor. Daha sonra, “Ancak elden 150-200 bin lira verirseniz size bir hafta içerisinde istediğiniz aracı bulmaya çalışırız” diyorlar. Bu parayı ödeyen vatandaş bir hafta içinde aracına kavuşuyor, yan yollardan araç sahibi olduğu için de devlete şikayette bulunmuyor.

Vatandaş peşin para ödemek istemezse bu sefer pahalı aksesuar yöntemi devreye giriyor. Bayi, “Elimizde araç var ama aracın üzerinde 150 bin lira fazladan aksesuar var. İsterseniz o aracı verebiliriz” önerisini getiriyor. Müşteri kabul ederse 15-20 bin liralık aksesuara 150 bin, 200 bin lira ödemiş oluyor.

Üçüncü yöntemde ise alıcılar, ellerindeki ikinci el araçlarıyla takasa zorlanıyor. Peşin para ödemek istemeyen, aksesuar istemeyen vatandaşın sahibi olduğu ikinci aracı takasla değerinin 100-150 bin lira altına kabul ediliyor. Bayi aracı normal fiyatıyla satıyor, ancak takaslı ikinci el araçtan 150 bin lira civarında fazladan para kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir