Şişli’deki kontrollerde ceza kesilen şoför: Polis memurlarını çok seviyorum

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı Sivil Trafik Gruplar Amirliği polisleri, Şişli’nin Mecidiyeköy semntindeki Büyükdere Caddesi üzerinde trafik uygulaması gerçekleştirdi.

İhlal yapan şoförleri durduran polis takımları, evraklarını denetim ettikten sonra cezai süreç uyguladı.

Uygulama esnasında cep telefonuyla konuştuğu tespit edilen 34 JF 5857 plakalı arabanın şoförü Hıfzı Şişman’ı da takımlar durdurdu.

Telefonla konuşmadığını belirtti

Polisin istemesi üzerine evraklarını veren Şişman, telefonla konuştuğu için cezai süreç uygulanacağını öğrenince cep telefonuyla konuşmadığını söyledi.

Polisin telefonla görüştüğünü belirtmesi üzerine Şişman, telefonunun bulunduğu yeri göstererek, eline almadan konuşma yaptığını argüman etti.

Cezadan kaçamadı

Telefonu eline aldığı tespit edilen şoför Şişman’a, “araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak” suçundan 427 lira idari para cezası uygulandı.

“İlk defa bu türlü bir şey başıma geldi”

Cezai süreç uygulanan Hıfzı Şişman, “Ben esasen makam sürücüsüyüm. Hasebiyle buradan geliyordum, telefonla görüştüğümü söylüyor lakin göründüğü üzere telefon öbür tarafta duruyor.

Eline alıp konuşmak hatadır fakat telefonum yan taraftadır. Bu vaziyette telefonla konuşmaktan cezai süreç uyguladılar. Telefonla konuşuyorum lakin yan tarafta takılıyken konuşuyorum.

Telefonum elimde değildi, zati elimizde konuşamayız, bize yasaktır. Telefon çaldı elime aldım o tarafa koydum. 427 lira cezai süreç uygulandı, birinci kere bu türlü bir şey başıma geldi.” dedi.

“Ben makam şoförüyüm”

Ceza sonrası aracına binen Şişman, cep telefonunun nerede durduğunu ve nasıl görüşme yaptığını anlatmaya çalıştığı polis memuruna, “Ben palavra konuşacak değilim, telefonu vites kısmından aldım açtım ve sol taraftaki yerine koydum. Ben aslında ceza yiyen biri değilim. Ben makam sürücüsüyüm, işverenim da sevmez.” dedi.

Bunun üzerine polis memuru, “Ancak arkadaşlarımız telefonu elinizde görmese sizi ihbar etmez. Dediğim üzere direksiyon denetiminiz varsa telefonu durduğu yerde açabilirsiniz, daha uygun olur. Hem de yanlış anlaşılmalara da mahal vermemiş olursunuz.” diye yanıtladı.

“Böyle bir şey yapmadığım için hazmedemiyorum”

Sürücü Şişman’ın durumu tekrar anlatması ve telefonla konuşmanın yasak olup olmadığını sorması üzerine de polis memuru, “Telefon yerinde dururken açıp ağzınızla konuşmanızda bir kahır yok. Elinizle rastgele bir direksiyonu kavrayıcı ve trafiği tehlikeye düşüren bir harekete giriştiğiniz anda bu iş cezaya dönüşür. Arkadaşlar görmediği durumu bize ihbar etmez.” dedi.

Sürücü Şişman ise, “Böyle bir hareket yapmadım, cezai süreç kesildi ancak yapmadım. Yapsam vicdanen o kadar rahat olacağım ki, inan o kadar rahat olacağım. Canı gönülden de cezamı ödeyeceğim ve haksızım diyeceğim. Bu türlü bir şey yapmadığım için hazmedemiyorum.” tabirlerini kullandı.

“Siz zati hoş insansınız”

İHA’nın haberine nazaran; memurları sevdiğini lisana getiren şoför Şişman’a polis memuru, “Siz aslında hoş insansınız. Size aslında bu düzeyde anlatmamın ve rahatlatmamın sebebi budur. En azından düzeyli bir biçimde konuşabiliyoruz.” diyerek karşılık verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.