Srebrenitsa’da acının 27’nci yılı: 50 kurban daha toprağa verildi

Bosna Hersek’in doğusunda yer alan Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995 yılında yaklaşık 8 bin yetişkin erkek ve erkek çocuğunun katledildiği soykırımın yıldönümü için anma töreni düzenlendi. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da soykırımın 27’nci yıldönümü vesilesiyle Potoçari Anıt Merkezi’nde düzenlenen anma törenine katıldı. Türkiye’nin bazı şehirlerinde de Srebrenitsa için anma törenleri düzenlendi.

KAYIPLAR ARTIYOR

Srebrenitsa’da katledilen ve kimlikleri henüz belirlenen 50 kurbanın naaşları dünkü cenaze namazının ardından toprağa verildi. Savaşın ardından kayıplar için başlatılan çalışmalarda toplu mezarlarda bulunan kurbanlar, kimlik tespitinden sonra her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda törenle toprağa veriliyor. Bu yılki törenle birlikte toprağa verilen Srebrenitsa kurbanlarının sayısı 6 bin 721’e yükseldi.

ERDOĞAN MESAJ YAYINLADI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa soykırımının 27’nci yıldönümü dolayısıyla Twitter’da paylaşımda bulunarak şöyle dedi: “Avrupa’nın kalbinde yaşanan, insanlık tarihinin en kara lekelerinden olan Srebrenitsa soykırımının 27. yıldönümünde aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır diliyorum. Hak ve adalet arayışında Bosnalı kardeşlerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız.” Emine Erdoğan da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Ne Boşnak annelerin acı feryadını ne de babalarının canice hayattan koparılışını izleyen çocukları unutmayacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.