Stockholm Maratonu’nda skandal hata! Tarihi muvaffakiyetten oldu…

İsveç’in başşehri Stockholm’de düzenlenen milletlerarası maraton yarışında tertip felaketi yaşandı. Yarışı en önde götüren üç koşucunun gideceği taraf yanlış işaret edildi, Kusur 1 km sonra fark edildi…

Stockholm Maratonu’nun son anlarında yapılan bir kusur nedeniyle kaos yaşandı. Yarışı önde götüren Felix Kirwa, Tesfaye Lencho Anbesa ve Merhawi Keste, hiçbir tabela olmadığı için yanlış tarafta koştular.

Yaklaşık 1 dakika boyunca 1 km yolu yanlış istikamette koşan üçlü, ikazların akabinde geri döndü. Buna karşın liderliği tekrar ele geçiren Felix Kirwa, yarışı kazanan isim olmayı başardı lakin parkur rekorunu kırma fırsatını kaçırdı.

Yanlış tarafta koşmasına karşın parkuru 2:11:07’lik müddette tamamlayan 26 yaşındaki Kirwa, 2:10:10 olan parkur rekorunun yalnızca 1 dakika gerisinde kaldı.

Yarışın akabinde açıklama yapan Kirwa, Stockholm Maratonu’nu kazandığım için çok memnunum. Lakin yanlış istikamete koştuk ve bu yüzden rekoru kaçırdım” sözlerini kullandı.

Aktiflik organizatörleri, yanlışın sorumlusu olarak yanlış tarafta giden motosikletli polis memurlarını gösterdi. Öte yandan Eritreli koşucu Kesete 2:11:45’le ikinci, yanlış yola girmeyen Kenyalı John Langat ise 2:12:39’la üçüncü oldu. Öte yandan yanılgılı yoldan giden bir öteki Eritreli koşucu Tesfay ise yarışı dördüncü tamamladı.

YARIŞMAKTAN MEN EDİLMİŞTİ

2016’daki Singapur ve Antwerp Maratonu’nu kazanan Kirwa, 2019’da uyuşturucu testinde başarısız olduktan sonra yarışmaktan men edilmişti. Stockholm zaferi, Kirwa’nın mesleğindeki üçüncü maraton galibiyeti oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.