Suriye’yi turist olarak en çok Suriyeliler ziyaret ediyor

Reuters ajansı, iç savaşın durulduğu ve kimi Arap ülkeleriyle bağlantıları yumuşamaya başlayan Suriye’de turizmi mercek altına aldı. Ülkeye giden turist sayısının arttığı belirtilirken, en büyük artışın yurtdışında yaşayıp ülkelerini turist olarak ziyaret eden Suriyeliler ortasında yaşandığı belirtildi.

Ajansa demeç veren Suriye Turizm Bakanı Muhammed Rami Martini, geçen yılın birinci altı ayında ülkeyi 570 bin turistin ziyaret ettiğini, bu sayının 2022’nin birinci yarısında 750 bine yükseldiğini söyledi. Bu yılın sonunda pandemi öncesi 2018 ve 2019’daki sayılara ulaşmayı beklediklerini belirten Suriyeli bakan, “100 bine yakın Iraklı geldi, Lübnan ve öteki dost devletlerden gelenler var. Ancak en yüksek sayı, ülkeden göç etmiş Suriyeliler” dedi.

Suriye’nin başşehri Şam’da 2009’da açtığı butik otelini iç savaş nedeniyle hâlâ kapalı tutan turizmci Somar Hazim ise “Suriye’ye gelen yabancı turist sayısı 2011 öncesinde de olduğu üzere hâlâ düşük” derken, yurtdışında yaşayan Suriyelilerin ülkeyi daha fazla ziyaret ediyor olmasının kendisini umutlandırdığını söyledi.

Reuters ajansı haberinde “Suriye’de savaşın ezdiği turizm gözünü ülke dışında yaşayanlardaki artışa dikti” başlığını kullanırken, ülke iktisadının ve para ünitesinin yaşadığı kriz nedeniyle temel gereksinimlerde turizmi de etkileyecek meşakkatler görüldüğünü yazdı.

‘Göçmenler tomarla yabancı parayla gidiyor’

Haberde, “Suriye para ünitesindeki çöküşün, tomarlarca yabancı parayla ziyarete gelen Suriyeli göçmenlerin alım gücünü artırmış olmasına karşın, kimi temel imkânlarda eksiklik yaşanması hudut bozucu hale gelmiş durumda” denildi.

Bu bahiste, Suudi Arabistan’da yaşayan Suriyeli Sami Alkodaimi’nin tecrübelerine yer verildi. 2011-2019 ortasında ülkesine gitmemiş olan Alkodaimi, bu yaz gerçekleştirdiği ziyarette umutlarının daha da azaldığını söyledi. Yüksek fiyatlara, yakıt meşakkatine ve yaz sıcağında elektrik derdine dikkat çeken Alkodaimi, “Riyad’dan otomobille geldim. Akaryakıt konusu çok can sıkıcı. Tedarik etmeye çalışıyoruz ancak zorlanıyoruz” dedi.

Savaştan evvel birden fazla batılı 10 milyon turist gidiyordu

Turizmin tepe yaptığı 2010’da Suriye’yi birçoğu Batılı olmak üzere yılda yaklaşık 10 milyon turist ziyaret ediyordu. 2011’de patlak veren savaşla birlikte bu sayı sıfırlanırken, ülke nüfusunun yaklaşık yarısı yerinden oldu; milyonlarca kişi öbür ülkelere sığındı.

Bugünse öbür ülkelerde yaşayan Suriyelilerin yanı sıra Irak, Lübnan ve İran’dan bilhassa Şiilerin ibadet alanlarına turist geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.