Tayvan’dan savlara cevap: Pelosi’nin ziyaretini finanse etmedik

Tayvan’a 25 yılın akabinde ayak basan ABD’li en üst seviye yetkili olan ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin seyahatinin akabinde Tayvan’ın en büyük toplumsal medya platformu PTT’de hükümetin bu seyahat için ABD tarafına kıymetli ölçüde para ödediğini argüman eden bir yazı yayınlandı.

Paylaşıma nazaran Washington DC’de bulunan bir halkla alakalar şirketi olan Gephardt Group Danışmanlığı’nın 2018 yılından bu yana Pelosi ve etrafını etkilemek için Tayvan önderi Tsai Ying Wen ismine kulis yaptığı argüman edildi.

Tayvan’ın 2018 ile 2022 yılları ortasında 16 kurula toplam 3,15 milyon ABD doları ödediği sav edilirken, yapılan ödemelerin detayları bir doküman halinde paylaşıldı.

TAYVAN’DAN CEVAP GELDİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada yayınlanan evrakın uydurma ve imzaların düzmece olduğunu belirterek, Pelosi’ye ödeme yapıldığı argümanını yalanladı.

Bakanlık, hükümete ve ziyaretçilerine iftira atmak için her türlü palavra haberin berbat niyetli şahıslar tarafından kasıtlı olarak paylaşıldığını belirtti.

Bakanlık ayrıyeten, ABD hükümetinin Pelosi’nin ziyaretinin faturasını ödediği ve güzergahının Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü tarafından düzenlendiği bilgisini paylaştı. Tayvan hükümeti, halkı dış güçler tarafından yürütülen bilişsel savaşa yenik düşmemesi konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.