TEKNOFEST Azerbaycan kapılarını açtı

Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, ülkenin kıymetli kurum ve firmalarının takviyeleriyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Ulusal Park’ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan başladı. Şenlik, iki ülke ortasındaki dostluk, kardeşlik ve stratejik ittifakın göstergesi olarak bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan’a taşındı.

Anadolu Ajansının Küresel İrtibat Ortağı olduğu şenliğin açılış merasimine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, TEKNOFEST İdare Şurası Lideri Selçuk Bayraktar, Türk ve Azerbaycan’dan çok sayıda kurum ve şirketin üst seviye yöneticisi katıldı.

Şenlik kapsamında 29 Mayıs’a kadar çeşitli şovlar, teknoloji yarışları gerçekleştirilecek.

Azerbaycan güvenlik güçlerinin hala kullandığı savunma endüstrisi eserlerinin sergilendiği şenlik alanında, Türkiye’den alınan Bayraktar TB2 insansız hava aracı, 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç Cobra, Land Rover, Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı üzere eserlere de yer verildi.

Şenlikte Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, Hürkuş, Azerbaycan Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Türk Yıldızları ve Solo Türk, Bakü semalarında şov uçuşları yapacak.

TÜRK ESERLERİ ŞENLİKTE

Türkiye’nin önde gelen savunma endüstrisi ve teknoloji kuruluşları Teknofest Azerbaycan’da açtıkları stantlarda eser ve kabiliyetlerini sergiliyorlar.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının Türk savunma endüstrisinin gelişimini gözler önüne seren “Geçmişten geleceğe Türk Savunma Sanayii” başlıklı görsel tarih çalışması ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Ulusal Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ, kara, hava ve deniz platformlarına yönelik yürüttüğü projelere ait maketler sergiliyor.

Makine ve Kimya Sanayisi Anonim Şirketi ise elektrikli fırtına obüsü, Yavuz obüsü ve Korkut silah sistemi üzere eserlerin maketlerine yer verip, farklı yaş kümesindeki iştirakçilere hitap eden çeşitli etkinlikler düzenliyor.

ASELSAN, Bayraktar TB2 ile vazife yapan elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi Cats, Sarp Zafer uzaktan komutalı silah sistemi, Atak helikopter kokpiti, Avcı kaskı, İHASAVAR üzere bir dizi eseri ziyaretçilerle buluşturuyor.

Ziyaretçiler HAVELSAN standındaki atış simülatörüne ilgi gösterirken, Baykar standında Bayraktar TB2’nin çeşitli alt sistemlerinin çalışmasını izleme bahtı yakalıyor.

ULUSAL İHA’LARIN VURUCU GÜCÜ

Ulusal insansız hava araçlarının vurucu gücünü oluşturan MAM-C, MAM-L ve MAM-T mühimmatlarını sergileyen ROKETSAN, standında ayrıyeten TRLG-122 ve TRLG-230 füzeleri ile Alka yönlendirilmiş güç silah sistemi maketine yer veriliyor.

STM ise Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu, Taşınabilir Döner Kanatlı Gözcü İHA Sistemi Togan üzere platformların yanında hücumbot ve açık deniz karakol gemisi maketlerini sergiliyor.

Türkiye’nin havacılık motor merkezi TEI ise helikopter ve insansız hava aracı motorlarını tanıtıyor.

TEKNOFEST’e çeşitli enstitü ve merkezleriyle katılarak geliştirdiği teknolojileri sergileyen TÜBİTAK, atölye çalışmalarıyla ziyaretçileri teknolojiyle buluşturuyor.

Türk şirketleri eser ve kabiliyetlerini sergilerken insan kaynakları gruplarıyla öğrencilerle meslek planlamalarına ait görüşmeler gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.