Ukraynalı balet Oleksandr Shapoval cephede öldürüldü

Young Ukraine isimli medya organına nazaran, Ukrayna Ulusal Operası’nın eski bale sanatkarı ve koreografı Oleksandr Shapoval, dün doğu Donetsk bölgesindeki Mayorsk yakınlarında çıkan çatışmalarda öldü.

48 yaşındaki Ukraynalı balerin Oleksandr Shapoval, Şubat 2022’de başlayan Rusya işgaline karşı ülkesini savunmak için istekli olmuştu.

Haberi duyuran Young Ukraine medya kuruluşunun genel yayın direktörü yardımcısı Valentyna Samchenko, “Shapoval, savaş sırasında Ukrayna silahlı kuvvetlerinin el bombası fırlatıcısı oldu. Ukrayna için ölen herkese… saygılarımızla” dedi.

Ukrayna Ulusal Operası’nın baş balerini Kateryna Kukhar da Instagram’da, “O, fevkalâde bir sanatçıydı, birlikte her performansımız bu türlü bir canlılıkla doluydu. Zira o, sahne için yaşayan birkaç bireyden biriydi ve artık onun dansı sonsuz oldu” diye yazdı.

UKRAYNA, RUS TAARRUZUNU PÜSKÜRTÜYOR

Ukrayna bugün, ülkenin kuzeydoğusundaki Rus güçlerini süratli bir taarruzla geri püskürttükten sonra işgal altındaki tüm toprakları kurtarmayı hedeflediğini açıkladı ve Batı’yı ilerlemeyi desteklemek için silah teslimatlarını hızlandırmaya çağırdı.

Rusya, cumartesi günü kuzeydoğu Ukrayna’daki ana kalesini terk ederek savaşın birinci günlerinden bu yana en büyük mağlubiyetini aldığından beri, Ukrayna birlikleri çarpıcı bir ivme değişikliğiyle düzinelerce kasabayı tekrar ele geçirdi.

 

 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.