Ukraynalı mülteci sayısı 8 milyonu aştı

Avrupa Birliği (AB) Komitesinin içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 8 milyon Ukraynalının AB ülkelerine gittiğini bildirdi.

Johansson, Ukrayna‘nın başşehri Kiev‘e ziyaretinde Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında Ukraynalı sığınmacılarla ilgili bilgi verdi.

Savaşın başlamasından itibaren AB ülkelerine sığınan Ukraynalı sayısının 8 milyon olduğunu kaydeden Johansson, bu sayının ortalama bir AB ülkesinin nüfusu kadar olduğunu tabir etti.

Johansson, 4 milyon Ukraynalının AB‘nin uyguladığı ve ikamet, çalışma, eğitim üzere imkanları sağlayan süreksiz müdafaası için müracaat yaptığını ve kaydedildiğini belirtti.

Ukraynalıların bir kısmının ülkelerine döndüğünü söyleyen Johansson, Ukraynalı sığınmacıların ülkeleri ve sığındıkları AB ülkesi ortasında da seyahat edebileceğini vurguladı.

UKRAYNA’YA DÖNENLER TEKRAR AB’YE GELEBİLİR
Johansson, “Ukraynalı sığınmacılar, yakınlarını görmek yahut öbür şeyler için her vakit kısa vadeli olarak ülkelerine gidebilir ve sonra AB ülkelerine geri dönebilir. Bunu yaptıklarında tekrar süreksiz muhafazaya başvurmak zorunda değiller” dedi.

Ukrayna’ya kalıcı olarak dönmek isteyenlere yardımcı olacaklarını, bu şahısların süreksiz müdafaadan çıkmaları gerektiğini kaydeden Johansson, Ukraynalılara hitaben “Ama ülkeniz savaştaysa kalıcı kavramının ne olacağını kimse bilemez. Gerektiğinde her vakit AB ülkelerine dönebilir, bir defa daha kaçmanız gerekirse tekrar süreksiz müdafaaya kayıt yaptırabilirsiniz.” diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.