Yangın söndürme uçaklarının bakımları tamamlandı

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı, orman yangınlarında kullanılan uçaklarına ait açıklama yaptı.

Açıklamada, kuruma ilişkin olan ve orman yangınlarıyla havadan gayrette kullanılan CL-215 amfibik yangın uçaklarının 4’ünün bakım muhtaçlığının TUSAŞ ile yapılan iş birliği kapsamında bir yılı aşkın çalışmanın sonunda sonuncu etabına gelindiği belirtilerek, “9 adet CL 215 amfibik yangın söndürme uçağımızdan uçuşa elverişlilik alabilecek 6 uçaktan birinci etapta 4 adedinin bakımları Tarım ve Orman Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliği sonucu TUSAŞ’ın takviyeleriyle yapılmaya başlandı. Bunlardan 3 adedinin bakımları tamamlandı. 1 uçağımızın da bakımı son evresinde. 2 adet uçağımızın bakımı da bir yandan devam edecek ve en geç önümüzdeki yıla hazır hale gelecektir” denildi.

”PİLOTLARIN EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI”

Uçakların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetlendiği, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik takım tarafından genel ve son denetimlerinin yapıldığı aktarılan açıklamada, “2 uçağımız bütün denetimleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını muvaffakiyetle gerçekleştirdi. Pilotlarımızın işe alım süreci tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. CL-215 amfibik uçaklarımız piston motorlu olup dünyada az sayıda kaldığı için yedek modül temini uzun vakit almaktadır. TUSAŞ ve üretici firma dayanağı ile yedek kesim temin edilebildiği surece hizmet verecektir” değerlendirmesi yapıldı.

“Tarım ve Orman Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliğine istinaden Tarım ve Orman Bakanlığına hizmet sunmak üzere TUSAŞ-THK iş iştiraki olarak 3 1 uçak kiralama teklifimiz de bugün uygun bulunarak süreci tamamlandı.” sözü kullanılan açıklamada, Temmuz ayı prestijiyle uçakların yangın bölgelerinde konuşlanacağı ve 4 uçağın ay içinde aktif olarak hizmette bulunacağı kaydedildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.