YKS’de 500 tam puan aldılar: İşte birinciler ve yaşadıkları vilayetler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nın (YKS) Temel Yeterlilik Testinin (TYT) oturumunda, Kocaeli’den katılan adayın birinci olduğunu bildirdi.

Aygün, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu sabah açıklanan 2022-YKS sonuçlarının ardından YKS birincilerinin vilayetlerini duyurdu.

TYT’DE BİRİNCİ KOCAELİ’NDEN ÇIKTI

Buna nazaran, 2022-YKS’de Temel Yeterlilik Testinin (TYT) oturumunda birinci Kocaeli’den çıktı.

Temel Yeterlilik, Alan Yeterlilik ve Yabancı Lisan Testi olmak üzere üç farklı oturumda gerçekleştirilen imtihanda TYT ve YDT İngilizce birincisi Kocaeli’den Zeynep Dila Kuyucu oldu. ENKA Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi olan Kuyucu TYT ve YDT’de birinci oldu.

AYT SAYISAL VE SÖZELDE KAYSERİ, EŞİT YÜKTE İZMİR ZİRVEDE

Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumunda, sayısalda birincilik Kayseri, eşit tartıda birincilik İzmir, sözelde birincilik yeniden Kayseri vilayetlerinden oldu.

Yabancı Lisan Testinin (YDT) birincileri ise Almanca, Arapça, Rusça ve Fransızca, İstanbul; İngilizce, Kocaeli vilayetlerinden belirlendi.

ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün, paylaşımında, adayları tebrik ederek, muvaffakiyetlerinin devamını diledi.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ OKUMAK İSTİYOR

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşayan tabip Mehmet-Ümmü Gülsüm Kuyucu çiftinin 2 çocuklarından büyüğü Zeynep Dila Kuyucu (18), girdiği TYT ve yabancı lisan imtihanlarından 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. Lise boyunca nizamlı olarak ders çalıştığını söyleyen Kuyucu, ailesinin bu süreçte daima gerisinde olduğunu lisana getirdi. Kuyucu artık ise ailesi üzere tabip olmak yerine bilgisayar mühendisliği kısmında okumak istiyor.

“ÇOK FAZLA TYT DENEMELERİ ÇÖZDÜM”

Anne ve babasının kendisini her durumda desteklediklerini kaydeden Zeynep Dila Kuyucu, “Her vakit fedakarlıklarıyla, takviyeleriyle gerimde olduklarını hissettim. Hiçbir vakit bana ‘Ders çalış, şunu yap, bunu yap’ demediler. Onlara hakikaten çok minnettarım. Tüm ailem beni destekledi. 9. sınıftan itibaren sistemli olarak ders çalışıyordum. 12. sınıfın başına kadar her hafta öğretilenleri o hafta içinde çalışıp hallediyordum. Böylelikle son sınıfa çok fazla bir şey bırakmadım. 11. sınıfın başından itibaren çok fazla TYT denemeleri çözdüm. Her hafta ya da 2 haftada bir deneme imtihanları çözdüm. 12. sınıfta eksilerime yönelerek tek seferde onları halletmeye çalıştım” dedi.

“ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIRKEN GECELERİ ÜMİTSİZLİĞE DÜŞTÜĞÜM OLUYORDU”

Ailesinin tabip olmasının zorlukları olduğunu söyleyen Kuyucu, “Bugün en keyifli günüm olmasına karşın annem tabip olduğu için şu an hastanede hastalarıyla birlikte. Bugün onunla birlikte olamadığım için üzgünüm fakat birinci olduğum için memnunum. Üniversiteye hazırlanırken geceleri ümitsizliğe düştüğüm oluyordu. ‘Ne yapacağım, bir sene daha mı hazırlansam’ diye düşünüyordum. O kadar çalışmama karşın insanın başına bu türlü şeyler giriyor. Lakin arkadaşlarımla konuşup yahut biraz dinlenip yine ders çalışmaya başladığımda bu fikirler geçiyordu. Birinci annem baktı imtihan sonuçlarıma. TYT’de birinci olduğumu söyledi. Sonucumun düzgün geleceğini bekliyordum fakat birinci olur muyum, olmaz mıyım emin değildim. Doğal ki çok memnun oldum, çok gururlandım” diye konuştu.

“ÇALIŞIRLARSA OLMAYACAK BİR ŞEY YOKTUR”

Bilgisayar mühendisi olmak istediğini aktaran Kuyucu, “Hedefim her vakit bu oldu. İnşallah gerçekleşir. Üniversite imtihanlarına girecek olanların öncelikle panik yapmamalarını tavsiye ediyorum. 1 ayları kalmışsa da önlerinde tüm lise hayatları varsa da panik yapmadan, sakince eksiklerini belirleyip onlara yönelerek çalışmalarını tavsiye ediyorum. Böylelikle hem vakitten tasarruf etmiş olacaklar hem de boşu boşuna ders çalışmamış olacaklar. Ben hiçbir vakit çok soru çözen birisi değildim lakin bilhassa çok fazla husus çalışıyordum. Her şeyin detaylarını öğrenen birisiydim. Bunu yapmalarını tavsiye ederim. Aslında çalışırlarsa olmayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Okuluma çok teşekkür etmek istiyorum. 4 sene boyunca beni hiçbir vakit yalnız bırakmadılar. Öğretmenlerimiz, müdürümüz, arkadaşlarım, okul vazifelilerinin her vakit yanımda olduklarını hissettim. Hepsine farklı başka teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

“KENDİ SORUMLULUĞUNUN ŞUURUNDA OLAN BİR KIZDI”

Kızlarıyla daima gurur duyduklarını söyleyen baba Mehmet Kuyucu ise, “Çok keyifli olduk, çok sevindik. İmtihandan sonra uygun bir derece yapacağını iddia ediyorduk fakat birincilik beklemiyorduk. Birinci olduğu için çok keyifli olduk, gururlandık. Tıpkı vakitte lisan imtihanında da Türkiye birincisi oldu. O da farklı bir gurur kaynağı bizim için. Kendisiyle her vakit gurur duyuyorduk zati. Şu ana kadar hiçbir vakit bizi üzmedi. Derslerine daima tertipli bir biçimde çalıştı. Kendisine hiçbir vakit ‘Kızım ders çalış, derslerine dikkat et’ diye ortamızda bir muhabbet geçmedi. Kendi sorumluluğunun şuurunda olan bir kızdı. Kendisiyle gurur duyuyoruz. İşin en güç kısmı ruhsal kısmı aslında. Bazen çocuklarda ‘Başaramayabilirim’ tasası oluyor. Bu telaş ile ilgili biz elimizden geldiğince kendisine takviye olmaya çalıştık. ‘Başaracağına inanıyoruz’ dedik. O da sağ olsun sistemli bir formda çalışarak istediği puanı elde etti. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Aileler çocuklarının yanında olsunlar. Zira bu işin en sıkıntı kısmı psikolojiyi yönetebilmek. Rahat olurlarsa başarabileceklerine inanıyorum. Anne – babaların da birebir halde çocuklarına her türlü takviyesi vermeleri gerekiyor. Onları hiç bir şey için zorlamamaları gerekiyor. Yalnızca ruhsal takviye vermelerinin kâfi olacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA, İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.