Zelve Açık Hava Müzesi her gün dolup taşıyor

Kapadokya’ya giden turistlerin büyük ilgi odağı olan Zelve Açık Hava Müzesi her gün dolup taşıyor. Zelve Açık Hava Müzesi’ni geçen ay 135 bin 64 kişi ziyaret etti.

İtalyan Veranica Ranetta Brandoni, “Kapadokya çok etkileyici ve büyüleyici bir yer. Birçok tarihe mesken sahipliği yapmış. Ülkeme dönünce arkadaşlarıma Kapadokyadan bahsedeceğim. Onlar da burayı görmeli” dedi.

15 yıl evvel Kapadokya’yı gezdiğini söyleyen Elif Güney, “Buraları gezerken taş konutlarda yaşayan insanları hayal ediyorum. Güya her birinin nefesini üzerimde hissediyorum. Kapadokya çok manalı, gizemli bir yer. Herkesin Kapadokya ve Zelve Vadisi’ni görmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Hindistan’dan ailece Kapadokya tipine katılan Anish Khındrı, “Kapadokya çok hoş bir yer. Tarihine ve doğal hoşluklarına kapıldık. Hindistan’a gittiğimizde, Türkiye’ye gelecek arkadaşlarıma Kapadokya’yı seyahat listelerine eklemelerini söyleyeceğim. Kapadokya çok güzel” sözünü kullandı.

Turist rehberi Ali Battır da yaptığı açıklamada, “Buradaki kayaların oyulma sürecine baktığımızda 2 bin yıllık. Oluşumlar bilhassa Roma devrinden sonra başlamakta. Zelve Açık Hava Müzesi de bölgede insan ömrünün olduğu en büyük alan. Geçmişte bu bölgede 3 bin insan tıpkı anda yaşamış durumda. Şu an birçok mağaraların alt giriş kısımları yıkılmış ya da üstten düşen kayalardan ötürü kapanmış durumda. Bu bölgeyi gezen konuklarımız çoklukla Ürdün’de bulunan Petra’ya çok benzetiyor” dedi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.