Bu virüs özellikle bebekleri tehdit ediyor! Solunum yetmezliğine neden olabilir

Sonbahara adım atmamızla birlikte birçok enfeksiyon hastalığı da kapımızı çalmaya başladı. Özellikle de dünyaya yeni gelen bebeklerin sağlığına tam da bu mevsimde daha çok dikkat etmek gerekiyor. Bebekleri tehdit eden enfeksiyonlar arasında en yaygın olarak görüleni ise RSV yani respiratuar sinsityal virüs. Uzmanlar, bebekleri RSV’den koruyan önemli kurallar olduğunu hatırlatarak çok dikkat edilmesi gerektiği konusunda hemfikir.

BU 3 KURALA DİKKAT!

Bağışıklığı henüz yeterince güçlenmemiş olan prematüre bebeklerde RSV virüsü hızla akciğerlere ulaşıp bronşit veya zatürreye yol açabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Malçok, virüse karşı geliştirilmiş kesin bir tedavi olmadığı için risk grubundaki prematüre bebekleri virüsten korumanın yaşamsal önem taşıdığına dikkat çekti.

Dr. Malçok, “Bebeklerde ev ziyaretlerinin kabul edilmemesi, bakımından sorumlu kişilerin sonbahar ile kış aylarında maske takmaları ve el hijyenine dikkat etmeleri bu virüsten korunmada en önemli 3 kuralı oluşturuyor” diye konuştu.

RSV, çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaşabiliyor. Virüs, enfekte olmuş kişilerin öksürmeleri, hapşırmaları veya konuşmaları sonucu çevreye saçılan damlacıklarla yayılırken, bebeği öpmekle de bulaşabiliyor. Hastalığın bulaşma özelliği belirtiler ortaya çıkmadan 1-2 gün önce başlıyor ve 3-8 gün boyunca devam ediyor. Ancak bağışıklığı zayıf kişilerde bulaşıcı özelliği 4 haftaya kadar uzayabiliyor.

GRİP İLE BENZER BELİRTİLERE SAHİP

RSV enfeksiyonu bebeklerde grip ve Kovid-19 hastalığına benzer belirtilerle ortaya çıkıyor. Huzursuzluk, ateş, burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük ve ağızdan beslenememe gibi kademeli olarak artan şikâyetler yaşanıyor. Belirtilerin şiddeti hastalığın süresi ilerledikçe artıyor.

Dr. Mehmet Malçok, erken tanı için ebeveynlerin burun tıkanıklığı ve ağızdan beslenmede güçlük çekme gibi sorunlarda zaman kaybetmeden hekime başvurmalarının son derece önemli olduğunu söyledi.

ÖZELLİKLE PREMATÜRE BEBEKLER RİSK ALTINDA

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 0-1 yaş grubunda bebek ölümlerinin yüzde 48.4’ünden alt solunum yolları enfeksiyonları sorumlu. Bu enfeksiyonlarda en sık görülen etken olan RSV enfeksiyonu, prematüre bebeklerin yoğun bakıma yeniden yatışlarına, mekanik ventilatörde tekrar izlenmelerine, hatta hayatlarını tehdit edecek kadar solunum ve kalp yetmezliğine sebep olabiliyor.

Amerikan Pediatri Akademisi, daha fazla risk altında olmaları nedeniyle hamileliğin 29’uncu haftasından önce doğan prematüre bebeklere, kronik akciğer hastalığı veya ciddi doğumsal kardiyak problemi olan bebeklere özel bir antikor ile koruyucu tedavi uygulanmasını önerdi.

RSV enfeksiyonunda hastalığın belirtilerini dindirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yönelik destekleyici tedaviler uygulanıyor. Evde sprey veya damlalar ile bebeğin burnunun açık tutulması, ortamın nemlendirilmesi, beslenmesine dikkat edilmesi ve bol sıvı takviyesi önem taşıyor. Hastanede ise oksijen yetersizliğinin önüne geçebilmek amacıyla ilaç uygulamalarının yanı sıra cihazla solunum desteğine ve vücuttaki sıvıyı artırmak için serum tedavisine başvuruluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx