KMO ile TODEV İstanbul Marketing Summit’te “Otizmle Fark Yok, Çalışmak Var” Dedi

KMO ile TODEV İstanbul Marketing Summit’te

“Otizmle Fark Yok, Çalışmak Var” Dedi

 

Akıllı ulaşımın öncüsü Kuzey Marmara Otoyolu ile Türkiye’nin ilk Otizm Vakfı TODEV, otizmli bireylerin iş hayatına kazandırılması hedefiyle bir yıldır sürdürülen “Otizmle Fark Yok, Çalışmak Var” istihdam projesini, İstanbul Marketing Summit’te pazarlama sektörünün önde gelen profesyonelleriyle paylaştı. 

 

Türkiye’de özel sektörde bir ilke imza atarak aynı anda üç otizmli bireyin beyaz yaka olarak istihdam edilmesiyle tüm şirketlere rol model olan Kuzey Marmara Otoyolu ve projeye öncülük eden TODEV, kalplere dokunan başarı hikayesiyle katılımcılar tarafından büyük takdir topladı. 

 

Kuzey Marmara Otoyolu ile Türkiye Otistiklere Destek ve Eğitim Vakfı (TODEV) iş birliğiyle bir yıl önce hayata geçen “Otizmle Fark Yok, Çalışmak Var” projesi, yakaladığı başarıyla iş dünyasına rol model olmaya devam ediyor. İstanbul Marketing Summit’te pazarlama sektörünün önde gelen isimleriyle özel oturumda bir araya gelen KMO Genel Müdürü Aynur Uluğtekin ve TODEV Başkanı Yeşim Candan, projenin detaylarını paylaşarak otizmli bireylere fırsat verildiğinde kariyer basamaklarını başarıyla aştıklarına dikkat çekti. 

 

Uluğtekin: ”Otizmli çalışma arkadaşlarımızla bir hayali gerçeğe dönüştürdük”

 

Otizmli bireylerin istihdamı konusunda sorumluluk alarak toplumsal faydaya odaklandıklarını dile getiren KMO Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, “Üç otizmli çalışma arkadaşımızla birlikte bir yılı geride bıraktık. TODEV’in danışmanlığı öncülüğünde Kuzey Marmara Otoyolu ailesi olarak büyük bir özveri gösterdik ve otizmli gençlerimizin beyaz yaka pozisyonlarda dahi ne kadar başarılı olabileceğini ispatladık. Çünkü biz kalpten bir fırsat verdik, hiçbir farklılık gözetmedik ve otizmli çalışma arkadaşlarımızı eğitimlerine göre en uygun departmanlarda istihdam ettik. Gördük ki, gün geçtikçe özgüvenleri arttı, mesleki yetkinlikleri yükseldi ve en önemlisi de iş hayatının yanında sosyal hayata da adapte oldular. Çünkü aramızda fark yok, sevgi var. Şimdi önümüzde 1 yıllık yeni bir İK süreci bulunuyor. Uzman yardımcısı olarak görev alan otizmli arkadaşlarımız, özel istihdam projemiz kapsamında bir yıl daha çalışarak uzman seviyesine yükselmelerini hedefliyoruz. Bilişim, yazılım, kalite yönetim sistemleri ve peyzaj gibi birbirinden farklı uzmanlık alanlarında müthiş bir adaptasyon süreci geçirdiler. Dolayısıyla TODEV ile yakaladığımız bu başarının tüm şirketlere örnek olmasını arzuluyor ve Türkiye’de otizmli bireylerin istihdam oranının artmasını istiyoruz. Biz, otizmli çocuklarımıza dört elle sarıldık, onlar da bize müthiş bir sıcaklık göstererek kariyerlerinde yeni bir sayfa açtılar. Her şirketin bu farkındalığı ve bilinci göstererek otizmli bireylerle çalışmayı başarabileceğine inanıyoruz. Önümüzdeki yıl da, KMO olarak bünyemizde yer alan NOKTA Alışveriş ve Dinlenme Tesisleri’mizde TODEV’e bir dükkan tahsis edeceğiz. Otizmli bireylerin istihdamı konusunda üstlendiğimiz sosyal sorumluluk gereği, özel gereksinimli gençlerimize ve ailelerine destek olmaya devam edeceğiz. Ne mutlu ki otizmli çalışma arkadaşlarımızla bir hayali gerçeğe dönüştürdük. Otizmle fark yok, çalışmak var diyoruz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx